Konieczność zwiększenia podstaw opodatkowania w PIT-36L - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Konieczność zwiększenia podstaw opodatkowania w PIT-36L

Konieczność zwiększenia podstaw opodatkowania w PIT-36L

Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu

Większość podatników myśli i planuje swoje wydatki tak, aby potencjalnie zmniejszyć późniejsze zobowiązania wobec organów podatkowych. Zdarzają się jednak sytuacje, w których podatnicy mają obowiązek zwiększyć swoje zobowiązania podatkowe lub zmniejszyć wpływającą na nie stratę. Kiedy i kogo to dotyczy?

Warunki techniczne i podstawy formularza PIT-36L

W przypadku PIT 2019, na formularzu PIT-36L, do operacji zwiększenia podstawy opodatkowania lub zmniejszenia straty, służy część F druku księgowego, na wzorze numer 15. Tam właśnie podatnik, w pozycjach od numeru 35 do numeru 40, będzie wprowadzać odpowiednie kwoty lub straty.

Z założenia miejsce to przewidziane jest przede wszystkim dla podatników, którzy utracili prawa do:

  1. Odliczeń z zakresu i tytułu ulg inwestycyjnych (§11 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie odliczeń od dochodu wydatków inwestycyjnych oraz obniżek podatku dochodowego w gminach zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym);

  2. Odliczeń związanych z nabyciem nowych technologii (skutek wystąpienia okoliczności wskazanych w art. 26c ust. 9 – 10 ustawy, obowiązującej do 31 grudnia 2015);

  3. Zwolnień od podatku dochodowego dochodu z działalności gospodarczej, których dotyczyły specjalne strefy ekonomiczne (skutek okoliczności określonych w przepisach wykonawczych do ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych w brzmieniu przed dniem 1 stycznia 2001 roku).

Pozycje szczególne części F deklaracji PIT 2019

Pozycje dotyczące zwiększenia podstawy opodatkowania w PIT za 2018, rozpoczynają się od pozycji numer 35 w formularzu PIT-36L. W tym miejscu podatnik powinien wskazać kwotę uprzednio dokonanych odliczeń, do których utracił prawo, w szczególności dotyczących wydatków w PIT za 2018 na nowe technologie, czy w specjalnych strefach ekonomicznych, w sytuacjach opisanych powyżej. Ta pozycja nie dotyczy ulg inwestycyjnych z przypadków określonych w art. 26a ustawy w brzmieniu przed styczniem 2001 (punkt 3 powyżej).

W pozycji 36 dla PIT 2019 wprowadza się kwoty mające bezpośredni wpływ na zwiększenie podstawy opodatkowania. Pozycje 37 – 38 PIT-36L obejmują kwoty wpływające na zmniejszenie straty z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej.

Pozycja 39 służy zaś do zmniejszenia straty z działalności gospodarczej, wykazywanej w pozycji 16, o kwotę wskazaną w pozycji 37. Pozycja 40 podlega wypełnieniu w przypadku konieczności zmniejszenia straty z działów specjalnych produkcji rolnej, wykazywanej w pozycji 21 i zmniejszanej o kwotę wskazaną w pozycji 38.

Podsumowanie i rekomendacje

Część F formularza PIT-36L umożliwia wprowadzenie kwot mających bezpośredni wpływ zwiększający na podstawę opodatkowania lub zmniejszający stratę. Mogą one w konkretny sposób wpłynąć na kwotę zobowiązania podatkowego, czy w praktyce – sumę, którą należy wpłacić na rachunek bankowy urzędu skarbowego. Ewentualne nieprawidłowe wpłacenie zbyt niskiego podatku, może zostać potraktowane jako szkoda po stronie skarbu Państwa. Tego typu działanie może spowodować negatywne konsekwencje dla podatnika, w tym odpowiedzialność karno – skarbową.