Kosmetyki, które warto stosować przy atopowym zapaleniu skóry - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kosmetyki, które warto stosować przy atopowym zapaleniu skóry

Kosmetyki, które warto stosować przy atopowym zapaleniu skóry

Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu

Czy wiesz, że w ciągu ostatnich 30 lat liczba osób z AZS się podwoiła, a w krajach zachodnich nawet potroiła? Dokuczliwe objawy AZS potrafią przysporzyć wielu problemów pielęgnacyjnych. Złe nawyki mycia skóry czy zbyt intensywne wycieranie skóry po kąpieli mogą zaostrzać dolegliwości.

Znając jednak pewne podstawowe zasady pielęgnacji skóry z AZS, te codzienne czynności będą przez nią lepiej akceptowane. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak dbać o skórę z AZS podczas kąpieli oraz po niej i jakich kosmetyków unikać.

Czym jest AZS?

AZS (atopowe zapalenie skóry) to zapalna choroba skóry. Objawia się nasilonym przesuszeniem skóry, swędzeniem i czerwonymi plamami na jej powierzchni. U części osób pojawiają się także małe, swędzące pęcherzyki. Choroba zazwyczaj przebiega z okresami zaostrzeń i remisji objawów. Najczęściej dotyczy niemowląt i dzieci, ale może ujawniać się także w wieku dorosłym. Objawom AZS mogą towarzyszyć także inne choroby atopowe, takie jak alergie i astma. 

Dlaczego skóra osób z AZS potrzebuje uważniejszej pielęgnacji?

Skóra w AZS jest skłonna do podrażnień, przesuszona i swędząca, wobec czego wymaga szczególnej uważności podczas codziennych czynności higienicznych i pielęgnacyjnych. Delikatna pielęgnacja powinna opierać się na rezygnacji z korzystania z produktów o silnie drażniącym działaniu. Dotyczy to również proszku lub płynu do prania odzieży. Skóra z AZS lepiej toleruje naturalne, miękkie w dotyku tkaniny, aniżeli szorstkie, sztuczne materiały. Zaostrzyć objawy może jednak wełna. Osoby mające AZS powinny również ze szczególną starannością dobierać kosmetyki i środki higieny. 

O czym pamiętać podczas kąpieli, mając AZS?

Skóra z AZS nie lubi długich, gorących kąpieli. Mogą one nasilić objawy. Lepiej postawić na szybki prysznic (max. do 10 minut), o temperaturze wody nie wyższej niż 35 stopni Celsjusza. Gdy zdecydujesz się jednak na kąpiel, zrezygnuj z soli, kul do kąpieli (zwłaszcza z dodatkiem sztucznych barwników i substancji zapachowych) i innych musujących dodatków. Mogą one skórę z AZS jeszcze bardziej wysuszyć i podrażnić. Podobnie działa też zwykłe mydło, które także jest niewskazane. Do mycia skóry z AZS zalecane są specjalistyczne żele myjące bez mydła oraz olejki wzmacniające barierę skórną.

AZS - pielęgnacja po kąpieli

Mając AZS należy unikać intensywnego pocierania skóry szorstkim ręcznikiem po kąpieli. Skóra z AZS jest skłonna do podrażnień, ma naruszoną barierę lipidową, a taka czynność mogłaby jeszcze dodatkowo nasilić nieprzyjemne objawy. Osuszyć skórę należy ostrożnie i delikatnie za pomocą ręcznika z miękkiej, naturalnej tkaniny. Po wytarciu skóry warto zastosować środek nawilżający i natłuszczający, wspierający naturalną barierę skórną. Najlepiej sięgnąć po kosmetyk rekomendowany przez dermatologów, przeznaczony typowo do potrzeb skóry z AZS. 

Przykład takiego produktu znajdziesz tutaj: https://www.bioderma.pl/produkty/atoderm/intensive-baume

Jakich kosmetyków unikać przy AZS?

W atopowym zapaleniu skóry duże znaczenie ma rezygnacja z kosmetyków silnie drażniących skórę. Są to zwykle produkty o intensywnym zapachu i barwie, a także preparaty mające w składzie silne konserwanty np. formaldehyd i fenoksyetanol. 

Pielęgnacja skóry w AZS powinna być łagodna, wspierająca jej barierę ochronną. W miarę możliwości każdy używany kosmetyk powinien w jakimś stopniu nawilżać skórę, odżywiać ją i redukować swędzenie.