Autor zdjęcia/źródło: Photoxpress.com
Wakacje to zdecydowanie najlepszy czas na to, aby nasza pociecha pozbyła się pieluch. Dlaczego?
Właśnie teraz maluch potrzebuje więcej swobody i wygody. W upalne dni nosi on mniej ubranek, co sprawia, że nie narażamy się na tony prania w przypadku „niespodzianek”, które na początku prawdopodobnie będą się zdarzać.
Ponadto, podczas urlopu mamy zazwyczaj więcej czasu i cierpliwości na wpajanie naszemu szkrabowi nowych umiejętności…
Podyskutuj:Do jakiego wieku dziecko może korzystać z pieluch? |
Jak jednak dokonać odpieluszkowania, aby odbyło się ono jak najprościej , najszybciej i najmniej „boleśnie”? Oto kilka rad pielęgniarki pediatrycznej:
1. Upewnij się, że Twoje dziecko jest gotowe na odpiepluszkowanie. Będzie o tym świadczył fakt, że jego pielucha pozostanie zupełnie sucha przynajmniej przez dwie godziny, a maluch będzie wykazywał zainteresowanie nocnikiem oraz toaletą.
2. Naucz malucha jaka jest różnica między suchym a mokrym. Wystarczy pozwolić mu dokładnie zapoznać się z dwoma kawałkami materiału, z których jeden będzie wcześniej zamoczony, a drugi nie.
3. Zadbaj o to, by nocnik był zawsze „pod ręką”. Dzięki temu oswoisz z nim malucha oraz łatwiej unikniecie wszelkich „wpadek”. Uważaj jednak, by nie przymuszać do korzystania z niego, ponieważ wówczas dziecko łatwo się zrazi i efekt będzie wręcz odwrotny od zamierzonego.
4. Naucz dziecko sygnalizować potrzeby fizjologiczne i bacznie je obserwuj. Spokojnie tłumacz po co to wszystko i dlaczego oraz cierpliwie odpowiadaj nawet na najbardziej banalne czy wielokrotnie powtarzane pytania.
5. Dawaj przykład – zwracaj dziecku uwagę na każde swoje wyjście do ubikacji. Ponadto, koniecznie chwal je przy każdym zakończonym „sukcesem” korzystaniu z nocnika czy toalety.
Sprawdź:Co zrobić, gdy dziecko nie chce siadać na nocnik? |
Pamiętaj, że właściwe nastawienie, systematyczność oraz korzystanie ze znajomości naszej pociechy to najlepsza droga do sukcesu!
Poznaj historię mamy:Odpieluszkowanie – udało nam się! |