Leczenie bólu kręgosłupa - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Leczenie bólu kręgosłupa

Leczenie bólu kręgosłupa

Autor zdjęcia/źródło: @ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa dotyczy aż 60% dorosłej populacji. Pod tym hasłem kryje się wiele różnych jednostek chorobowych, takich jak: dyskopatie, zmiany zwyrodnieniowe o rozmaitym nasileniu, stany pourazowe oraz choroby reumatyczne. Poznaj przyczyny bólu kręgosłupa i dowiedz się, jak należy go leczyć oraz kiedy zdecydować się na zabieg chirurgiczny.

Przyczyny bólu pleców

Wyróżniamy ostry ból pleców, czyli nagły zespół bólowy, który jest poprzedzony 6-miesięcznym okresem bezbólowym, oraz ból przewlekły – wynikający najczęściej ze zmian zwyrodnieniowych. W przypadku ostrego bólu rzadko udaje się ustalić konkretną przyczynę dolegliwości. Wyróżniamy:

  1. Bóle pochodzenia dyskowego – z charakterystyczną sztywnością poranną i rozlanym bólem.
  2. Bóle w przebiegu zmian zwyrodnieniowych – pojawiają się bóle startowe nasilone na początku podejmowanej czynności i zmniejszające wraz z czasem.
  3. Bóle korzeniowe, którym towarzyszą objawy korzeniowe, zaburzenia czucia, mrowienie, niesymetryczność odruchów głębokich.
  4. Bóle o typie chromania neurogennego – wynikające ze zwężenia kanału kręgowego, ustępujące przy ruchach zmniejszających lordozę.

Należy także pamiętać o bólach nowotworowych, które nasilają się w nocy, w pozycji leżącej oraz bólach w przebiegu osteoporozy, których przyczyną są mikrozłamania beleczek kostnych. 

Leczenie w zależności od przyczyny

Z uwagi na złożoną etiologię schorzenia najczęściej stosuje się leczenie przeciwbólowe z wykorzystaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych takich jak np. deksketoprofen mających także działanie przeciwzapalne. Jako leczenie wspomagające można stosować także kinezyterapię, fizykoterapię (ultradźwięki, przezskórna stymulacja nerwów, diatermia, krioterapia, balneoterapia, terapia manualna). Jeśli stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie przynosi oczekiwanych efektów, zmniejszenie bólu można osiągnąć poprzez zastosowanie opioidów. Oprócz terapii farmakologicznej duże znaczenie ma także edukacja na temat zapobiegania nawrotom, która obejmuje aktywny tryb życia, ćwiczenia fizyczne, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, unikanie przeciążeń, przyjmowanie prawidłowej postawy podczas chodzenia i siedzenia oraz noszenie miękkiego obuwia.

Kiedy operacja na kręgosłup?

Przy zmianach, takich jak dyskopatie czy stany pourazowe, w których oprócz bólu pojawiają się objawy neurologiczne, jednym z rozwiązań może okazać się zabieg chirurgiczny. Należy jednak mieć świadomość, że zabieg obejmujący manipulacje w obrębie kręgosłupa, który chroni nasz rdzeń kręgowy, wiąże się z dużym ryzykiem powikłań, a decyzja o jego przeprowadzeniu powinna być podjęta, kiedy dolegliwości znacznie ograniczają aktywność ruchową.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.