Opublikowany przez: Kasia P. 2014-07-08 14:00:35
Familie.pl: Zacznijmy od źródła problemu. Skąd biorą się mięśniaki?
Dr Cezary Zalewski: Mięśniaki to niezłośliwe guzy tworzące się z tkanki mięśniowej macicy. Przyczyny ich powstawania nie są dokładnie znane. Wiadomo, że pewną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne. Skłonność do mięśniaków bywa rodzinna. Inną przypuszczalną przyczyną są zaburzenia hormonalne – za wysoki poziom estrogenów w stosunku do gestagenów.
Familie.pl: Jaką stosować profilaktykę?
Dr Cezary Zalewski: Pewną formę profilaktyki może stanowić posiadanie dzieci. Mięśniaki znacznie rzadziej obserwuje się u kobiet, które kilkakrotnie były w ciąży. W tym okresie wzrasta bowiem poziom gestagenów w stosunku do estrogenów.
By zmniejszyć ryzyko wystąpienia mięśniaków, należy utrzymywać prawidłową wagę ciała. Warto pamiętać, że estrogeny wytwarzane są nie tylko w jajnikach, ale również w tkance tłuszczowej. Im więcej jej jest, tym wyższy poziom estrogenów. Podobny efekt wywołuje palenie papierosów. Dlatego panie, które palą, powinny zerwać z nałogiem.
Na wzrost poziomu estrogenów wpływa także stosowanie hormonalnej terapii zastępczej w okresie menopauzy. Dlatego u pań, które w okresie przekwitania stosują HTZ, mięśniaki się nie zmniejszają (co normalnie ma miejsce).
Familie.pl: Jakie kroki podjąć po wykryciu u nas mięśniaków?
Dr Cezary Zalewski: Jeżeli mięśniaki nie powodują żadnych dolegliwości, nie wymagają leczenia. Trzeba jedynie kontrolować, czy się zbyt szybko nie powiększają. Dlatego co pół roku zaleca się badanie usg.
Gdy mięśniaki szybko rosną, sposób postępowania zależy od wieku kobiety, tego, czy planuje mieć dzieci. U młodych kobiet istnieje w takiej sytuacji ryzyko, że mięśniaki osiągną duże rozmiary i mogą powodować powikłania. Dlatego wskazana jest operacja. Natomiast u pań zbliżających się do okresu przekwitania, można poczekać z zabiegiem. Po menopauzie, gdy jajniki przestają wytwarzać estrogeny, mięśniaki mają tendencję do zanikania. W wielu przypadkach udaje się uniknąć operacji. Wskazane jest jedynie regularne wykonywanie morfologii, żeby sprawdzić, czy zbyt obfite miesiączki nie prowadzą do niedokrwistości.
Familie.pl: Czy mięśniaki macicy to poważny problem?
Dr Cezary Zalewski: Zazwyczaj nie jest to poważny problem. Na ogół mięśniaki nie powodują żadnych dolegliwości. U wielu kobiet wykrywa się je przypadkowo, np. podczas badania ginekologicznego lub usg brzucha wykonywanego z innego powodu.
Jedynie duże mięśniaki mogą powodować obfite miesiączki lub krwawienia między menstruacjami. Czasem sprawiają ból uciskając na sąsiednie narządy, np. pęcherz, odbytnicę.
Familie.pl: Nasze czytelniczki martwią się, że mięśniaki macicy mają wpływ na płodność. Czy to prawda?
Dr Cezary Zalewski: Mięśniaki nie mają wpływu na płodność, jeśli chodzi o zachodzenie w ciążę. Mogą jednak zwiększać ryzyko poronienia lub nieprawidłowego przebiegu ciąży. Czasami uniemożliwiają również naturalny poród.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.