Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria 2015-01-16 09:15:57
Miód pitny jest tradycyjnym napojem alkoholowym powstałym w wyniku fermentacji brzeczki miodu pszczelego, najczęściej lipowego. Wyrabiany i spożywany od średniowiecza m.in. w Polsce i na Litwie. A od 2008 r. polskie miody pitne są zarejestrowane przez Komisję Europejską jako Gwarantowana Tradycyjna Specjalność. W państwie Piastów brakowało wina, które zastępowano łatwiej dostępnymi trunkami: piwem i miodem pitnym. Poetycką pochwałę miodu pitnego zamieścił w swej Roxolanii Sebastian Klonowic:
„Włoski mieszkańcze! Cóż twoje nektary?
Co twoje wina przed nektarem Rusi?
Wino jest z ziemi błotnistej i szarej,
Miód prosto z niebios spuszczony być musi...”
Miody pitne dzielą się na:
Przepis na miód pitny zrobiony według domowej receptury:
Do przygotowania 30 litrów miodu pitnego o nazwie Trójniak Polski potrzebujemy:
Sam wyrób miodu pitnego podzielić należy na 4 etapy:
1. Przygotowanie matki drożdżowej
2. Przygotowanie brzeczki miodowej
3. Fermentacja brzeczki
4. Dojrzewanie miodu pitnego
Przygotowanie matki drożdżowej
Do plastikowej butelki 1,5 l wlewam szklankę letniej wody i wsypuję wcześniej zakupione drożdże winne do miodu pitnego z niewielką ilością pożywki, która jest do nich dołączona i łyżeczką cukru. Matkę drożdżową przygotowuję na tydzień przed ważeniem brzeczki. Butelkę odstawiam w ciepłe miejsce celem namnożenia się w niej drożdży.
Matka drożdżowa- jest bardzo pomocna do wyrobu win. Należy ją przygotować na około 3 dni przed zrobieniem zacieru z drożdży winiarskich w postaci płynnej lub suszu. Proces ten polega na rozmnożeniu drożdży w kontrolowanych, jak najlepszych warunkach.
Przygotowanie brzeczki miodowej
Przygotowuję odpowiednią ilość wody i miodu w zależności od tego jaki miód pitny chcę otrzymać (zgodnie z informacją w podziale miodów pitnych). Ze względów ekonomicznych i smakowych najlepszy do tego jest miód wielokwiatowy zakupiony bezpośrednio u pszczelarza.
Przygotowany miód mieszam z odpowiednią ilością wody np. na popularny trójniak odmierzamy 10 litrów miodu i 20 litrów wody, co w efekcie da nam 30 litrów miodu pitnego.
W pojemniku zaznaczam górną warstwę mieszaniny, tak aby po wygotowaniu wiedzieć ile wody mam dolać do roztworu, żeby nie zmienił on swojej objętości.
Tak sporządzoną brzeczkę gotuję przez około 30 minut, zbierając na bieżąco powstające szumowiny. Po 30 minutach gotowania dolewam brakującą ilość wody (do zaznaczonego wcześniej poziomu). Tak przygotowaną i schłodzoną brzeczkę wlewam do przygotowanego czystego gąsiorka. W tym czasie brzeczkę łączę z matka drożdżową wlewając ją również do gąsiorka. Do gąsiorka dodaję również przygotowaną zgodnie z przepisem ilość kwasku cytrynowego.
Gąsior zatykam korkiem z rurką fermentacyjną i odstawiam w miejsce o temperaturze około 18 stopni C.
Brzeczki miodowa- zwana sytą, jest to wodny roztwór miodu pszczelego poddawany fermentacji alkoholowej przy użyciu drożdży winiarskich. Brzeczkę miodową przygotowuje się przez rozpuszczenie miodu na zimno (brzeczka niesycona) lub na gorąco (brzeczka sycona).
Fermentacja brzeczki
Przez pierwsze 2-3 tygodnie brzeczka przechodzi fermentację burzliwą, o czym świadczy duża ilość wydzielającej się piany. Dalej następuje fermentacja spokojna około 5-6 tygodni.
Po tym czasie brzeczkę obciągam wężykiem gumowym znad osadu do innego pojemnika. Gąsiorek myję dokładnie i suszę. Jeszcze raz wlewam do niego brzeczkę, zatykam korkiem z rurką fermentacyjną i czekam stosowną ilość czasu.
Dojrzewanie
Dojrzewanie tak przygotowanego trójniaka trwa około 1 roku.
Po tym czasie wykształci się w nim odpowiedni bukiet zapachowy, a i napój nabierze odpowiedniej mocy. To czy miód pitny jest już dojrzały mogę sprawdzić pobierając jego próbę z gąsiora i zostawiając ją w temperaturze pokojowej. Jeżeli po 2 dniach zmętnieje to znaczy, że jest jeszcze niedojrzały.
Ekperymentowałyście kiedyś? Lubiecie miód pitny? A może nigdy się nie odważyliście spróbować?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2015.01.19 19:20
To jest całkiem ciekawe.. Robimy domowe wina czemu nie miód pitny.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.