Najczęstsze choroby ginekologiczne kobiet - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Najczęstsze choroby ginekologiczne kobiet

Najczęstsze choroby ginekologiczne kobiet

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Choroby ginekologiczne to grupa schorzeń dotykających żeński układ rozrodczy. Część z nich może utrudniać zajście w ciąże lub wpływać negatywnie na jej przebieg. Sprawdź, z jakimi przypadłościami kobiety najczęściej zgłaszają się do ginekologa.

Zaburzenia miesiączkowania

Prawidłowo krwawienie u kobiety w wieku rozrodczym pojawia się co 21–35 dni (średnio co 28) i trwa 2–6 dni. Najczęściej zaburzenia miesiączkowania dotyczą:

  • występowania nasilonych dolegliwości bólowych i innych uciążliwych objawów;
  • zmiany regularności cykli miesiączkowych;
  • zaniku miesiączki;
  • pojawienia się obfitych lub skąpych miesiączek.

Przyczyny zaburzeń miesiączkowania są różne. Wśród jednych z częściej występujących wymienia się m.in.: zaburzenia hormonalne (np. nadczynność lub niedoczynność tarczycy), narażenie na stres, odchudzanie, zespół policystycznych jajników, polipy endometrialne. Zaburzenia miesiączkowania mogą utrudnić zajście w ciążę, jeśli wiążą się z zaburzeniami owulacji.

Infekcje przenoszone drogą płciową

Infekcje żeńskiego układu rodnego mogą być wywołane przez:

  • bakterie – np. kiła, rzeżączka, ziarniniak pachwinowy, ziarnica weneryczna pachwin, wrzód weneryczny;
  • wirusy – np. mięczak zakaźny, opryszczka narządów płciowych, zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego;
  • grzyby – np. kandydoza narządów płciowych;
  • pierwotniaki – np. rzęsistkowica.

Infekcjom przenoszonym drogą płciową towarzyszyć może wiele objawów. Najczęściej obserwowane są: nieprawidłowa wydzielina z pochwy, krwawienia acykliczne, zaburzenia miesiączkowania, świąd i pieczenie, ból przy oddawaniu moczu, zmiany skórne w okolicy genitalnej.

Endometrioza

Endometrioza charakteryzuje się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy poza jamą macicy. Choroba ta wymieniana jest jako jedna z głównych przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Z uwagi na początkowo bezobjawowy przebieg jest trudna do rozpoznania. Z czasem pojawia się m.in. ból w okolicy miednicy mniejszej, bolesne oddawanie moczu, obfite krwawienia miesiączkowe i nieregularne cykle, wahania nastroju, chroniczne zmęczenie. Chorobę łączy się z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego, czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Więcej na temat endometriozy w artykule pod adresem: https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/artykuly/zdrowie-na-co-dzien/co-to-jest-endometrioza-i-jak-sie-ja-diagnozuje

Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy to niezłośliwe guzy zbudowane z komórek gładkich macicy. Zwykle są diagnozowane przypadkowo podczas wizyty u ginekologa. Szacuje się, że dotyczą nawet połowy kobiet. Objawy im towarzyszące zależą od umiejscowienia, rozmiaru i ilości mięśniaków. Najczęściej są to: ból, częste oddawanie moczu, mocne krwawienie miesiączkowe, uczucie pełności lub ucisku w miednicy. Obecność mięśniaków nie uniemożliwia zajścia w ciążę, ale może je znacznie utrudnić. Czynniki zwiększające ryzyko powstania mięśniaków to m.in.: uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, wczesny wiek wystąpienia pierwszej miesiączki, czynniki metaboliczne (np. otyłość, nadciśnienie tętnicze).