Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2024-03-05 12:50:35
Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu
W schorzeniach naczyń żylnych związanych z żylakami, niewydolnością zastawek żylnych, stanami zapalnymi czy urazami, dochodzi do zwiększania ciśnienia krwi zalegającej w żyłach. Z czasem doprowadza to do osłabienia ściany naczyń i powiększenia ich średnicy. To z kolei potęguje dalszy zastój krwi, która z trudem przepływa z nóg do serca. Doprowadza to do stanu, w którym płyn nazywany przesiękiem „przecieka” przez ścianę żył i gromadzi się w pobliskich tkankach. Tak właśnie powstają obrzęki.
Opuchnięcie nóg w przebiegu schorzeń naczyń żylnych może być jedno- lub obustronne, symetryczne lub asymetryczne. Zależy to od tego, czy proces chorobowy obejmuje w równym stopniu obie kończyny. Obrzęki pojawiają się najpierw na kostkach i stopach i w miarę ich nasilania wędrują ku górze. Trudniej jest poruszać stawem w sąsiedztwie obrzęku. Objawy nasilają się wieczorem, po długim staniu lub siedzeniu, po chodzeniu w butach na obcasie oraz w gorące dni, po wizycie w saunie lub gorącej kąpieli.
Ważną cechą obrzęków w chorobach żył jest to, że zmniejsza się on podczas unoszenia kończyny (np. siedzenie z nogami opartymi o podnóżek).
Nawracające obrzęki lub obrzęki nóg utrudniające Twoją codzienną aktywność są wskazaniem do wizyty u lekarza i przeprowadzenia dokładniej diagnostyki w kierunku chorób żył. Oto kilka sposobów na zmniejszenie obrzęków, które możesz wykonać w domowym zaciszu, oczekując na wizytę u specjalisty.
1. Odciążaj nogi – podczas siedzenia kładź nogi na podnóżku, a podczas leżenia kładź pod nie poduszkę.
2. Bądź aktywny – żeby krew sprawniej płynęła z nóg do serca, musisz uruchamiać pompę mięśniową łydek. Znajdź w ciągu dnia czas na kilka krótkich spacerów, a podczas wykonywania pracy na siedząco lub w pozycji stojącej, rób częste przerwy na rozruszanie nóg.
3. Pij więcej wody – gdy Twojemu organizmowi brakuje nawodnienia, jest bardziej skłonny do zatrzymywania wody. Wypijaj minimum 2 l płynów dziennie.
4. Pozbądź się zbędnych kilogramów – duża masa ciała zaburza swobodny przepływ krwi w nogach i predysponuje do obrzęków. Kontrolowana utrata wagi może złagodzić obciążenie kończyn. [1]
Znajdziesz wiele aptecznych preparatów, które mogą pomóc w zmniejszeniu dolegliwości spowodowanych obrzękami nóg. Dobrym wyborem są żele i maści z naturalnych wyciągów roślinnych, np. żel z kasztanowca. Zawiera on substancje uszczelniające naczynia i działające przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Bardziej kompleksowo zadziała lek przeciwobrzękowy z heparyną, który dodatkowo ma właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe, co jest korzystne przy rozwijających się żylakach i zapalaniu żył. [2]
Nie lekceważ objawu, jakim są obrzęki nóg. Często świadczą one o chorobach żył, ale czasem są też oznaką chorób ogólnoustrojowych. Zadbaj o sprawność swoich nóg, żeby długo cieszyć się dobrym zdrowiem.
Bibliografia
[1] A. Sangita, M. Kodi S, M. Akoijam, A. Sangita, M. Malar, i K. Aathi, „Prevention of Varicose Veins Prevention of Varicose Veins”, wrz. 2018.
[2] M. Dudek-Makuch i E. Studzińska-Sroka, „Horse chestnut - efficacy and safety in chronic venous insufficiency: an overview”, Rev. Bras. Farmacogn., t. 25, nr 5, s. 533–541, paź. 2015, doi: 10.1016/j.bjp.2015.05.009.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.