Wyprawa do przedszkola
To całkiem normalna reakcja zwana okresem adaptacyjnym. Każdy człowiek przeżywa ogromny stres w momencie zmiany swojej sytuacji życiowej, a przecież kilkulatek nie panuje jeszcze nad swoimi emocjami. Twoim zadaniem jest mu w tym pomóc.
- Przed wyjściem do przedszkola zachowaj spokój.
- Nie zwracaj zbytnio uwagi na dramatyczne gesty malucha, tylko konsekwentnie i ze spokojem przygotowuj go do wyjścia. Swoim nerwowym zachowaniem podgrzejesz dodatkowo atmosferę. Warto też skrócić czas spędzony rano w domu. Wieczorem przygotuj ubranie na następny dzień i nie budź malca zbyt wcześnie, bo dzięki temu smyk nie zdąży się „nakręcić”.
- Dobrze, by do przedszkola odprowadzał dziecko ten z rodziców, który ma mocniejsze nerwy i nie da się ubłagać na powrót do domu.
- Pożegnanie w szatni powinno być krótkie i rzeczowe. całować malca, życzyć miłego dnia, powiedzieć, kiedy po niego wrócimy.
- Po odebraniu malucha z przedszkola pytaj go o rzeczy miłe, np. z kim się dzisiaj bawił, czy był na spacerze itp. Unikaj pytań drażliwych w stylu: „Jak długo jeszcze płakałeś?”, „Czy zjadłeś cały obiad?”,.
- Maluch powinien mieć uporządkowany harmonogram dnia. Dzięki temu będzie spokojniejszy. Jeśli będziesz postępować przez cały czas konsekwentnie, już po około dwóch tygodniach maluch będzie chodził do przedszkola bez problemów.
Bunt po kilku tygodniach
Zdarza się, że malec idzie do przedszkola chętnie, a po jakimś czasie, np. po dwóch, trzech miesiącach zaczyna się buntować. Swój bunt stłumił on na samym początku za sprawą entuzjazmu rodziców, a swoją niechęć ujawnił dopiero po jakimś czasie. Nie powinnaś mieć do niego pretensji. Daj mu czas na przeżycie swoich emocji. Jednak nie pozwól wejść sobie na głowę. Dziecko powinno widzieć, że rozumiesz jego lęki, co nie oznacza, że mu odpuścisz przedszkole.
Jak rozpoznać, że maluch nie jest jeszcze gotowy na przedszkole?
- Gdy poranne płacze trwają już kilka tygodni. Jest to sygnał że dziecko ma problemy z adaptacją.
- Maluch nie bawi się w przedszkolu, siedzi cały czas w kącie i popłakuje.
- Często wymiotuje, zupełnie stracił apetyt i zaczął się w nocy moczyć.
Gdy widzisz takie objawy, zrezygnuj na jakiś czas z przedszkola i nie pogłębiaj dziecka urazów.
W żadnym wypadku nie mów dziecku, że jest beksą. Nie zawstydzaj go przy rówieśnikach i nie śmiej się z jego słabości. Wywoła to u dziecka jeszcze większy stres.
Nie oszukuj dziecka. Gdy obiecałaś mu, że przyjdziesz po niego po obiedzie, musisz to spełnić. Gdy nie masz pewności, lepiej nic nie obiecuj, gdyż sprawisz, że dziecko będzie zaniepokojone i przestraszone.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Gdy maluch nie chce iść do przedszkola...>>
Jak wybrać dobre przedszkole?>>