Nie chcę tego ślubu! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Nie chcę tego ślubu!

Zaręczyny się odbyły, ślubne przygotowania w pełni i nagle... jedna ze stron dochodzi o wniosku, że to jednak nie jest TA lub TEN. Długo wyczekiwany dzień zostaje odwołany, bo narzeczony lub narzeczona z dnia na dzień zmienia zdanie... Dlaczego tak się dzieje? Jak poradzić sobie w tej trudnej sytuacji?

Dlaczego „NIE”?

Ślub może być odwołany z bardzo różnych powodów i nie zawsze jest to wina narzeczonych. Jednak bywa i tak, że to oni odmawiają i zmieniają zdanie. Przed ślubem ogarnia ich strach, niepokój, obawy o dalszą przyszłość i wątpliwości, czy to ta osoba jest tą jedyną na całe życie i czy sprawdzą się w nowej roli.


Odmowa lub przełożenie ślubu to także efekt zdenerwowania i stresu przedślubnego alby ekstremalnej obawy przed małżeństwem i odpowiedzialnością za siebie i nową rodzinę. Innym razem to oznaka gamofobii – lęku przed ślubem, czyli przed obowiązkami małżeńskimi i rodzinnymi  oraz symptom niedojrzałości emocjonalnej.


Młodzi nie są świadomi, że małżeństwo łączy się z pewnymi obowiązkami i jest już na całe życie. To odpowiedzialna decyzja, dlatego nie można i nie powinno się jej podejmować pod wpływem chwili lub impulsu. Gdy panicznie boją się pełnego zaangażowania i nie umieją podejmować samodzielnych, dojrzałych decyzji, nie są przygotowani do życia w małżeństwie. Małżeństwo to odpowiedzialność i trzeba do niego dorosnąć. Dodatkowo obawiają się zdrady i odejścia tej drugiej osoby. Nie chcą być z czasem odrzuceni, porzuceni, zranieni i zawiedzeni, dlatego nie chcą w pełni zaangażować się i rezygnują ze ślubu, chociaż kochają.


Źródłem odmowy mogą być też traumatyczne doświadczenia z przeszłości oraz obawa przed małżeńską rutyną, która może wypalić gorące uczucie. Nie widzą siebie jako małżonka i nie wiedzą, czy będą potrafili już na zawsze być z tą osobą, która ma wiele wad. Nie chcą stracić niezależności i wolności, dla nich najważniejsza jest swoboda i samodzielne kontrolowanie własnych wyborów. Proza życia przeraża, bo może prowadzić do oziębiania relacji i kryzysu w związku.


Powodem lęku przed ślubem jest młody wiek i związana z tym niedojrzałość emocjonalna. „Zakochani widzą słonie” – są rozmarzeni i zapatrzeni w siebie – idealizują siebie i nie dostrzegają wad drugiej osoby. Nie rozumieją, czym jest małżeństwo oraz boją się podjąć ryzyko i odpowiedzialność na całe życie.

Czasem również różnica charakterów przemawia za zmianą planów ślubnych. Gdy dochodzisz do wniosku, że to za dużo oraz utrudnia rozmowę i wspólne życie, po prostu odpuszczasz.

Jak odwołać ślub?

Najgorszym rozwiązaniem jest ucieczka sprzed ołtarza, czyli rezygnacja ze ślubu w ostatniej chwili. Jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące słuszności swojego wyboru, porozmawiaj z tą osobę. Szczera rozmowa o tym, co przeraża oraz wzbudza strach i różne emocje jest receptą na szczęśliwy i udany związek.


Zaufanie i szczerość jest podstawą pozytywnych relacji, a rozmowa najlepszym sposobem na pokonanie trudności i niepewności przed i tuż po ślubie. Narzeczeni powinni w atmosferze zaufania, szczerości i zrozumienia jak najszybciej umówić się na rozmowę „w cztery oczy”.

Wioleta Nowicka

Strzałka w prawo

Sonda

Grafika sondy

Ilu miała/eś w swoim życiu narzeczonych?

żadnego
11.6%
jednego
59.4%
dwóch
23.2%
trzech
0.0%
czterech lub więcej
5.8%

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Sonia
    SoniaIkona zgłaszania komentarza
    Fajny i przydatny artykuł:)