Autor zdjęcia/źródło: Urlop tacierzyński 2014 @ 123RF
Zgodnie z nowymi regulacjami ustawowymi mama i tata mogą się dzielić urlopem po narodzinach dziecka, jaki przysługuje im na opiekę nad maluchem. Urlop tacierzyński 2014 polega na przejęciu przez ojca części urlopu od matki. Niepodzielne są tylko dwa pierwsze tygodnie po narodzinach, które przysługują tylko matce.
Urlop tacierzyński 2014 opiera się na zasadach ustalonych w czerwcu ubiegłego roku. Dzięki tym regulacjom rodzicom przysługują dodatkowe uprawnienia. Tacie, który przechodzi na urlop nadal przysługuje zasiłek macierzyński. Jego stanowisko z kolei jest chronione przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę. Od tego roku został zwiększony czas jaki tato może spędzić z dzieckiem na urlopie.
Urlop tacierzyński a urlop ojcowski
To dwa odmienne pojęcia. Urlop tacierzyński jest ściśle powiązany z urlopem macierzyńskim i uzależniony od decyzji matki dotyczącej tego w jakiej mierze chce ona wykorzystać czas wolny od pracy, a w jakiej chce oddać go tacie. W momencie kiedy matka nie zrezygnuje ze swojej części urlopu tacie przysługuje jedynie urlop ojcowski.
Pula do podziału:
Trzeba wiedzieć, że urlop macierzyński jest niejednolity i dzieli się na trzy typy:
- podstawowy urlop macierzyński (przyznawany automatycznie) = 20 TYGODNI (z czego pierwsze 14 tygodni może wykorzystać tylko matka),
- dodatkowy urlop macierzyński (aby z niego skorzystać, trzeba złożyć wniosek) = 6 TYGODNI (dla matki lub ojca)
- urlop rodzicielski (aby z niego skorzystać, trzeba złożyć wniosek) = kolejne 26 TYGODNI (dla matki lub ojca)
Sprawdź zasady podziału i składania wniosku>>