W związku z tym stworzyliśmy jedno miejsce, gdzie możesz znaleźć sprawdzone, eksperckie i interesujące informacje, które pomogą każdemu, kto planuje budowę, bądź pragnie by jego dom był tańszy w eksploatacji oraz urządzony z głową i smakiem.
Współpracujemy z doświadczonymi inżynierami, którzy przygotowują dla czytelników rozbudowane, analityczne poradniki.
Doradzamy jak przygotować się do audytu energetycznego i czy to rozsądna inwestycja.
„ Audyt energetyczny ma wiele wspólnego z ekspertyzą budowlaną, znajdziemy w nim informacje, czy wszystkie przegrody budynku posiadają odpowiednią ochronę cieplną. Jeśli nie – wskazuje, czy wymaga on częściowej bądź kompleksowej termomodernizacji, podaje typ i parametry materiału izolacyjnego, kolejność wykonania robót oraz analizę opłacalności, jaka przełoży się na późniejsze koszty z tytułu ogrzewania domu.”
Pochylamy się też nad kwestiami czysto eksploatacyjnymi, jak izolacja akustyczna. We współpracy z Architecture Is A Good Idea, przeprowadziliśmy rozmowę z akustykiem, który poza doradzeniem jak sprawdzać izolacje w mieszkaniu i jak ją poprawić, przedstawił parę zaskakujących wniosków.
- „Nadmierna izolacja akustyczna może nam zaszkodzić. (…) Proszę zwrócić uwagę, jedziemy nad morze, relaksujemy się – na plaży szum morza, który potrafi być głośniejszy niż ruchliwa ulica. Musi istnieć delikatny balans pomiędzy uzyskiwaniem komfortu a dobrą akustyką. Nie możemy żyć bez dźwięków.”
Staramy się jednak również doradzać jak zagospodarować przestrzeń, którą dysponujemy, by była wygodna i estetyczna. We współpracy z Beatą Lipov, doradzamy między innymi jak urządzić pokój dla nastolatka:
- „ Pokój nastolatka rządzi się swoimi prawami, z których najważniejszym jest prawo do niezależności. Życie nastoletniego dziecka koncentruje się wokół nauki, własnych zainteresowań i pasji, a także bogatego życia towarzyskiego. Warto uwzględnić te kwestie, urządzając pokój dla nastolatka i – przynajmniej teoretycznie -wyznaczyć ogólne strefy do pracy, odpoczynku oraz spotkań z przyjaciółmi. Te strefy będą się przenikać i naturalnie dostosowywać do kolejnych etapów rozwoju naszego dorastającego dziecka. „
W końcu, śledzimy kwestie formalne związane z budową, normami i zmieniającymi się regulacjami. Tak by z gąszczu przepisów wyłowić te, które mogą pomóc prywatnym inwestorom.
Opisujemy przykładowo możliwość wybudowania domu „na zgłoszenie”. Opcja ta pozwala skrócić czas oczekiwania na załatwienie formalności nawet o połowę!
- „ Procedura zgłoszenia budowy domu na zgłoszenie jest nieco prostsza i krótsza niż postępowanie prowadzące do wydania pozwolenia na budowę.
Na tzw. milczącą zgodę urzędu czeka się 30 dni, a na wydanie decyzji o pozwoleniu aż 65 dni.
W trakcie trwania procedury zgłaszania domu nie zawiadamia się właścicieli sąsiednich posesji, że za ich ogrodzeniem planowana jest budowa domu.”
Odwiedź nas i sprawdź, czy możemy Ci pomóc. Zapraszamy na Ocieplamy Życie.