Niepokalanek mnisi lekiem na niepłodność? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Niepokalanek mnisi lekiem na niepłodność?

Niepokalanek mnisi lekiem na niepłodność?

Autor zdjęcia/źródło: Niepokalanek mnisi @ pixabay.com

Pary od długiego czasu bezskutecznie starające się o dziecko chwytają się każdego możliwego sposobu na poprawienie swojej płodności. Wiele ziół może w tym pomóc, ale wśród nich wyróżnia się niepokalanek mnisi, który pomógł już wielu parom doczekać się upragnionego dziecka. Co to za roślina i w jaki sposób wpływa na płodność?

Niepokalanek mnisi (Vitex agnus-castus) to roślina z rodziny Verbenaceae. Pochodzi z terenów Basenu Morza Śródziemnego i Azji Środkowej. To niewielki krzew o delikatnych, fioletowych kwiatkach przypominających lawendę. Jednak to nie kwiaty, a jego owoce są najbardziej cenne i posiadają wiele leczniczych właściwości. Z suszonych i mielonych owoców niepokalanka, przypominających ziarna pieprzu, przyrządza się napary, można również dostać go w postaci tabletek.

Niepokalanek mnisi łagodzi kobiece dolegliwości

Niepokalanek mnisi działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że zwalcza wolne rodniki zapobiegając powstawaniu nowotworów. Jednak główną jego cechą jest wpływ na stymulowanie wytwarzania hormonów przez przysadkę mózgową i podwzgórze. Dzięki tej właściwości niepokalanek stymuluje cykl owulacyjny co zwiększa płodność i pomaga zajść w ciążę.

Mimo, że niepokalanek nie jest hormonem to ma on zdolność do aktywowania hormonów płciowych. Roślina ta reguluje równowagę hormonalną poprzez podnoszenie poziomu hormonu luteinizującego (LH) i obniżanie wydzielania hormonu folikulotropowego. Wyższe stężenie LH korzystnie wpływa na owulację i reguluje cykl miesiączkowy.

Ciekawą właściwością tej rośliny jest to, że zażywana w małych dawkach zwiększa, a w dużych hamuje wydzielanie prolaktyny. Prolaktyna to hormon stymulujący produkcję mleka w czasie karmienia piersią oraz hamujący owulację. Przy podwyższonym poziomie prolaktyny (hiperprolaktynemii) u kobiety nie karmiącej piersią mogą wystąpić problemy z zajściem w ciążę. Podwyższony poziom tego hormonu powoduje także napięcie przedmiesiączkowe (PMS) objawiające się rozdrażnieniem, bólem głowy, tkliwością piersi, zaburzeniami koncentracji. Niepokalanek łagodzi ten stan.

Zioło to ma także właściwości estrogenne, dzięki czemu łagodzi nieprzyjemne konsekwencje menopauzy. Warto je zastosować przy uderzeniach gorąca, uczucia duszności, nadmiernej potliwości, zawrotach głowy, zaburzeniach snu, uczuciu zmęczenia i przygnębienia, drażliwości, kołataniu serca.

Niepokalanek mnisi – kto powinien go stosować?

Roślina ta nie tylko reguluje pracę hormonów, ale łagodzi również różne dolegliwości związane z nieprawidłową gospodarką hormonalną:

  • reguluje cykl miesiączkowy,
  • usprawnia czynności ciałka żółtego,
  • niweluje problemy skórne związane z wahaniami hormonalnymi,
  • łagodzi bolesność piersi,
  • łagodzi dolegliwości związane z menopauzą,
  • zwiększa laktację,
  • zapobiega wahaniom nastroju i drażliwości,
  • zapobiega zatrzymywaniu się wody w organizmie.

Niepokalanek może być także stosowany u mężczyzn w przypadku zaburzeń hormonalnych, zapobiega przedwczesnemu wytryskowi, łagodzi nadmierne napięcie seksualne, leczy także trądzik młodzieńczy u chłopców.

Napar z suszu polecany jest głównie przy problemach miesiączkowych i hormonalnych, ale łagodzi także inne dolegliwości związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego i oddechowego takie jak kaszel, angina, niestrawność czy nerwica żołądka.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Od tego zależy płodność kobiety>>

Nadmiar prolaktyny – czy może być przyczyną niepłodności?>>

Najnowsze komentarze

  • 88.156.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Nie wiedziałam, że niepokalanek pospolity ma tyle właściwości! Najbardziej przekonuje mnie w kwestii leczenia niepłodności. Sama borykam się z tym problemem, więc chyba będę musiała wypróbować jego właściwości. Poza tym ładny jest skubaniec!:)
  • Awatar użytkownika JosephMiller74
    JosephMiller74Ikona zgłaszania komentarza
    Świetne. Mój mąż sam miał ten problem i naprawdę zadziałało!
  • Awatar użytkownika Patrycja Sobolewska
    Patrycja SobolewskaIkona zgłaszania komentarza
    bardzo ciekawe jak to sie sprawdzi !