Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja Źródło artykułu: Materiał zewnętrzny partnera 2022-05-09 08:50:07
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Niepowodzenie w programie in vitro nie oznacza całkowitej utraty szans na zajście w ciążę i posiadanie dziecka. Dla par jest to oczywiście sytuacja bardzo trudna, ponieważ każde podejście do in vitro wiążę się z ogromem emocji – nadzieją, oczekiwaniem, ekscytacją, ale też strachem. Należy pamiętać, że każde podejście do procedury, nawet to nieudane, to krok w stronę spełnienia marzeń o dziecku. Dokładna analiza przyczyn niepowodzenia może być źródłem dodatkowych informacji przydatnych w dalszej terapii.
Do każdej procedury in vitro należy podejść bardzo indywidualnie, a o jej powodzeniu decyduje szereg czynników. Specjaliści, którzy mają wiele lat doświadczenia w leczeniu niepłodności, często zwracają uwagę na to, że pierwsza procedura powinna być traktowana jako czas gromadzenia informacji o tym, jak na procedurę zareaguje organizm kobiety. Dlatego do niepowodzenia nie należy podchodzić jak do porażki. Leczenie niepłodności wymaga wielotorowego działania, a przede wszystkim dokładnej identyfikacji przyczyny, ponieważ każdy przypadek jest inny i każda para posiada odmienną historię leczenia.
Klinika leczenia niepłodności jest miejscem, w którym priorytetem jest przede wszystkim kompleksowa opieka oferowana parom, na każdym etapie terapii, opierająca się na współpracy wszystkich specjalistów. Najnowsza wiedza medyczna i dostęp do zaawansowanych technologii, pozwalają na precyzyjną diagnozę i stworzenie indywidualnego planu leczenia.
Przyczyn niepowodzeń procedury in vitro może być wiele. Każdy z nieudanych zabiegów daje informację o tym, jak zachowuje się organizm kobiety i co może być problemem. Brak zapłodnienia nie wynika jedynie z niskiej jakości komórek jajowych lub obniżonej jakości nasienia. Powodem może być np. nieodpowiednia reakcja organizmu kobiety na stymulację. Wówczas kolejną procedurę należy zmodyfikować, dobierając ją do indywidualnych potrzeb pacjentki. W każdym przypadku konieczna może okazać się farmakoterapia, a także specjalna dieta czy zmiana nawyków. W wielu przypadkach odpowiedź na pytania daje dopiero diagnostyka genetyczna. Czynniki genetyczne często odpowiadają też za zaburzenia implantacji czy nawracające poronienia, a także zaburzenia w rozwoju zarodków. Kluczem do sukcesu są w tym przypadku kompleksowa diagnostyka i celowane rozwiązania.
Nieudane in vitro nie powinno oznaczać dla pary zakończenia terapii, jeśli nie wykorzystano jeszcze wszystkich możliwości diagnostycznych i sposobów leczenia. W Klinice INVICTA pacjenci mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji dla par po niepowodzeniu in vitro, nawet jeśli wcześniejsza procedura i leczenie prowadzone były w innej placówce. Aby umówić się na konsultację, wystarczy wypełnić formularz kontaktowy dostępny na stronie Kliniki INVICTA lub zadzwonić pod nr 58 58 58 800.
Przed każdą konsultacją należy dostarczyć do kliniki pełną dokumentację leczenia, z którą zapozna się specjalista leczenia niepłodności. Następnym etapem jest zaproszenie pary na rozmowę, w trakcie której omówione zostaną kolejne kroki i propozycje modyfikacji terapii.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.