Objawy Salmonelli u dziecka – nieco inne niż u dorosłych. Na TO uważaj - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Objawy Salmonelli u dziecka – nieco inne niż u dorosłych. Na TO uważaj

Objawy Salmonelli u dziecka – nieco inne niż u dorosłych. Na TO uważaj

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Bermix Studio on Unsplash

Salmonella u dziecka daje podobne objawy jak u dorosłych. Może jednak mieć nieco odmienny i bardziej niebezpieczny przebieg. Dlatego warto wiedzieć, co robić, gdy dziecko zachowuje.

Bakterie Salmonelli pochodzą z rodziny gram ujemnych, które odpowiadają za powstawanie wielu chorób układu pokarmowego u ludzi. Obecnie znamy ponad 2500 rodzajów bakterii Salmonella, do najpopularniejszych należą: Salmonella typhi i paradury, Salmonella paratyphi, Salmonella bongori oraz Salmonella enterica.

Salmonellozą można się zarazić poprzez zjedzenie pokarmu albo wody zanieczyszczonej tymi bateriami. Bakterie Salmonelli można spotkać zarówno w organizmach ludzkich, jak i zwierzęcych, ale w zanieczyszczonych przez nie wodach albo na warzywach. Salmonella u dorosłych ma podobne objawy jak u dziecka, ale u maluchów może nieco inaczej przebiegać.

Objawy Salmonelli u dziecka – co może niepokoić

Zakażenia Salmonellą u dziecka dają podobne objawy jak u osób dorosłych. Najczęstsze objawy Salmonelli u dziecka to: ból brzucha, gorączka, biegunka i wymioty, a także ogólne złe samopoczucie. Bakterie Salmoneli powodują nieżyty żołądkowo-jelitowe, które mogą przebiegać bez komplikacji, ustępując w ciągu kilku dni. Jednak objawy Salmonelli u dzieci mogą przybrać cięższą postać niż u dorosłych, ponieważ organizm dziecka w przypadku Salmonelli może się wyjątkowo szybko odwodnić.

Każdorazowo przypadek silnych wymiotów, biegunki i gorączki u dziecka powinien być sygnałem do odwiedzenia z maluchem pediatry, który zdecyduje, czy dziecku należy dodatkowo podać płyny i uzupełnić elektrolity. Stan odwodnienia u dziecka może być bardzo niebezpieczny, dlatego w przypadku Salmonelli u dziecka trzeba dbać, aby dużo piło i bacznie je obserwować.

O odwodnieniu u dziecka mogą świadczyć takie objawy jak:

  • zmiany w zachowaniu malca – rozdrażnienie, osłabienie, apatia, senność,
  • zapadnięte oczy,
  • suche śluzówki (wargi, język, jama ustna),
  • ochrypły głos,
  • płacz bez łez,
  • dziecko nie sika ani nie robi kupki lub oddaje mocz bardzo rzadko i w małej ilości,
  • sucha skóra, która po lekkim uszczypnięciu bardzo wolno odzyskuje swój kształt,
  • zapadnięte ciemiączko u niemowląt,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • utrata przytomności.

W przypadku wystąpienia u dziecka objawów Salmonelli to lekarz zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnej konieczności hospitalizacji, jeśli będzie taka potrzeba. Dlatego jeśli mamy podejrzenie wystąpienia u dziecka tej choroby, warto skonsultować się z pediatrą.

CZYTAJ TEŻ >> Czym myć zęby i jamę ustną niemowlaka?