Autor zdjęcia/źródło: Objawy alergii pokarmowej @ 123RF
Objawy alergii pokarmowej niekiedy są widoczne gołym okiem, innym razem konieczna jest specjalistyczna wiedza, żeby je zdefiniować. Poznając objawy łatwo połączysz fakty i zdiagnozujesz zarówno siebie, jak i swoje dziecko. Pamiętaj jednak, że nasza wrażliwość pokarmowa jest rzeczą niezwykle indywidualną i do każdego przypadku alergii trzeba mieć wnikliwe i troskliwe podejście.
Alergia pokarmowa to bardzo powszechny problem. Nietolerancja na różne składniki pokarmowe zdarza się niezwykle często. Przyczyny należy zapewne upatrywać w coraz większej częstotliwości spożywania produktów sztucznie przetwarzanych. Alergia może być także problemem wrodzonym. Często pojawia się u małych dzieci i o ile z wielu chorób można wyrosnąć, to alergia pokarmowa raczej towarzyszy nam przez całe życie.
Objawy alergii pokarmowej mogą mieć charakter powierzchowny i przejściowy. Wtedy objawiają się w postaci chwilowego niemiłego uczucia, czy dyskomfortu, przejściowej wysypki. U wielu osób jednak prowadzą do poważnych reakcji a nawet wstrząsu anafilaktycznego, który może skutkować zgonem. Warto zatem wiedzieć dokładnie na co jest się uczulonym i jaka ilość danego jedzenia może nam poważnie zaszkodzić.
OBJAWY ALERGII POKARMOWEJ
NATYCHMIASTOWE: | PÓŹNE (po kilku godzinach, a nawet dniach) : |
Najczęściej reakcja natychmiastowa występuję w przypadku osób uczulonych na: jaja, orzechy, ryby, czy mięczaki. |
|
Czasami z powodu opóźnienia, z jakim pojawiają się objawy, trudna jest dokładna ocena, który pokarm stanowi przyczynę alergii. Najlepszą drogą do rozwiania wątpliwości jest wykonanie odpowiednich testów alergicznych i konsultacja z lekarzem.
Pan Profesor Piotr Socha z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka podczas Dnia Alergii w Madrycie powiedział: ,,alergia pokarmowa u dziecka wpływa na jakość życia zarówno jego, jak i rodziny, wymaga odpowiedniego rozpoznania i leczenia. Kluczowa jest właściwa diagnoza, ponieważ stan niepewności/podejrzenia alergii powoduje niepokój rodziców. Badania wskazują, że przypadku alergii pokarmowej wykonanie testu prowokacyjnego znacznie uspokaja rodziców – jego wynik jest ważnym komunikatem dla rodziców małego dziecka, uzasadnia konieczność stosowania diety, lub pozwala dziecku wrócić do normalnego żywienia. Niezależnie od wyniku, próba prowokacji poprawia jakość życia rodziny. W przyszłości to właśnie to, w jaki sposób i w jakim czasie jesteśmy w stanie poprawić czy też przywrócić normalną jakość życia pacjenta z alergią pokarmową będzie głównym parametrem opisującym alergię pokarmową jako problem kliniczny.”