Ciąże bliźniacze w dzisiejszych czasach zdarzają się coraz częściej. Jeśli w Twojej rodzinie występowały ciąże mnogie, leczysz się hormonalnie lub masz ponad 30 lat to masz duże szanse na zajście w ciążę bliźniaczą.
Ciąża bliźniacza – jakie jest prawdopodobieństwo, że dotyczy właśnie Ciebie?
Ciąża bliźniacza to ciąża mnoga (wielopłodowa). Nie jest to zbyt częsty rodzaj ciąży, bo występuje zaledwie u jednaj z 80 przyszłych mam, jednak w ostatnich latach liczba ciąż bliźniaczych znacznie wzrosła z powodu coraz popularniejszych metod leczenia niepłodności. Przyjmowanie środków hormonalnych pobudzających pracę jajników przyczynia się do ich intensywniejszej pracy, co z kolei powoduje, że w czasie owulacji uwalniają one więcej niż jedną komórkę jajową.
Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę bliźniaczą znacznie wzrasta jeśli w Twojej rodzinie są już bliźnięta. Szczególnie jeśli wystąpiły w pokoleniu Twoich dziadków, ponieważ ciąża mnoga genetycznie występuje w co drugim pokoleniu.
Również po 30 roku życia prawdopodobieństwo zajścia w ciążę bliźniaczą wzrasta. Mają na to wpływ hormony, które powodują, że w czasie jednej owulacji mogą być uwalniane dwie komórki jajowe. Jednak w tym wieku zajście w ciążę może być trudniejsze.
TOP 3 gadżety niezbędne dla bliźniaków które ułatwią organizację
Musisz również mieć na uwadze, że ciąża bliźniacza przez lekarzy uznawana jest za ciążę wysokiego ryzyka i prowadzona jest pod szczególnym nadzorem, ponieważ częściej dochodzi w czasie jej trwania do powikłań. Ciąże mnogie zwykle rozwiązywane są przez planowe cesarskie cięcie, chociaż zdarzają się również naturalne porody bliźniąt. Ciąża trwa jednak krócej niż 9 miesięcy, a poród odbywa się kilka tygodni wcześniej.
Ciąża bliźniacza jedno- lub dwujajowa
Z ciąży bliźniaczej mogą urodzić się bliźnięta jednojajowe lub bliźnięta dwujajowe. Częściej zdarzają się bliźnięta dwujajowe. Powstają wtedy, gdy w czasie owulacji z jajnika uwalniane są dwie komórki jajowe. Zostają one zapłodnione przez dwa różne plemniki, a zarodki rozwijają się w dwóch oddzielnych pęcherzach płodowych i mają odrębne łożyska. Dzieci mogą być wtedy mniej podobne do siebie. Mogą też być odmiennych płci.
W ciąży jednojajowej następuje podział jednej zapłodnionej jednym plemnikiem komórki jajowej na dwa embriony. Rozwijają się one w tym samym worku owodniowym lub w dwóch oddzielnych, ale mają jedno łożysko. Ich materiał genetyczny jest identyczny, dlatego bliźniaki wyglądają tak samo, trudno je od siebie odróżnić.
Ciąża bliźniacza – wczesne objawy
Wczesne objawy ciąży bliźniaczej nie różnią się zbytnio od ciąży pojedynczej i są typowe dla wszystkich ciężarnych. Należą do nich:
- mdłości i wymioty,
- zmęczenie,
- nadwrażliwość na zapachy,
- zwiększony apetyt lub brak apetytu,
- problemy z zasypianiem,
- częste oddawanie moczu.
Ciąża bliźniacza – specyficzne objawy
Istnieją jednak objawy, po których możesz wywnioskować, że spodziewasz się bliźniąt. Przede wszystkim w ciąży bliźniaczej wszystkie wymienione powyżej objawy będą dużo silniejsze niż w przypadku ciąży pojedynczej. Oczywiście nie u każdej przyszłej mamy muszą wystąpić wszystkie na raz, a ocena ich intensywności jest bardzo subiektywna. Dlatego na wczesnym etapie trudno jest jeszcze samodzielnie rozpoznać, że będzie to ciąża mnoga. Bardziej charakterystyczne dla ciąży bliźniaczej objawy pojawiają się w późniejszym okresie, a są to:
- bardzo wyraźna kreska na teście ciążowym – z powodu dużo szybciej wzrastającego poziomu hormonu beta HCG wynik testu będzie bardzo dobrze widoczny, kreska będzie bardzo wyraźna już w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki, nie będziesz miała wątpliwości, że jesteś w ciąży,
- silne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – spowodowane dużym naciskiem na żołądek i jelita,
- szybkie przybieranie na wadze oraz szybsze powiększanie się obwodu brzucha spowodowane nie tylko obecnością dwóch płodów, ale też większą ilością płynu owodniowego,
- brzuszek dużo wcześniej widoczny – już w 3-4 miesiącu ciąży (10-16 tydzień), podczas gdy w przypadku ciąży pojedynczej ok. 5-6 miesiąca.
- wcześniejsze odczuwanie pierwszych ruchów – nawet w 12 tygodniu ciąży, podczas gdy w ciąży pojedynczej są one wyczuwane ok. 18-20 tygodnia
- dno macicy umiejscowione dużo wyżej niż wskazuje na to tydzień ciąży – macica rozrasta się dużo szybciej, staje się dużo większa niż przy pojedynczym płodzie, jest bardziej rozciągnięta i cięższa,
- ruchy dziecka odczuwane równocześnie w różnych częściach brzucha – są równocześnie bardziej intensywne, bo maluszki mają dużo mniej miejsca, więc bardziej się kręcą i nawet najmniejszy ruch jest wyczuwalny przez mamę,
- częstsze wizyty w toalecie – nacisk dwóch płodów na pęcherz jest dużo większy, więc uczucie parcia na pęcherz jest dużo silniejsze. Mamy spodziewające się bliźniąt muszą jeszcze częściej korzystać z toalety niż mamy jednego malucha.
Nawet jeśli odczuwasz wyżej wymienione objawy nie możesz jeszcze być pewna, że spodziewasz się bliźniąt. Bywa bowiem tak, że kobiety w ciąży bliźniaczej czują się bardzo dobrze i nie odczuwają wzmożonych dolegliwości, a za to kobiety w ciąży pojedynczej mogą uskarżać się na takie niedogodności. Każda ciąża jest bowiem inna i każda z nas inaczej znosi ten odmienny stan.
Stuprocentową pewność, że będziesz mieć bliźnięta da Ci badanie USG wykonane ok. 12-13 tygodnia ciąży.
Lekarz już wcześniej może także zauważyć dwa pęcherzyki płodowe w czasie pierwszej wizyty już w 6-7 tygodniu ciąży, jednak nie zawsze jest to dostrzegalne. Wykrycie ciąży mnogiej na jej wczesnym etapie jest bardzo ważne dla prowadzenia ciąży przez lekarza oraz przygotowanie się do porodu. W ciąży bliźniaczej wizyty kontrolne i badania krwi i moczu są częstsze, niż w ciąży pojedynczej. Dużo częściej pojawiają się bowiem infekcje intymne i dróg moczowych, anemia, żylaki, hemoroidy, bóle kręgosłupa i problemy z oddychaniem czy trawieniem na późniejszych etapach ciąży. Dobrze prowadzona i kontrolowana ciąża bliźniacza może zapobiec pojawieniu się tych dolegliwości.