Objawy świnki u dziecka nie zawsze są jednoznaczne - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Objawy świnki u dziecka nie zawsze są jednoznaczne

Objawy świnki u dziecka nie zawsze są jednoznaczne

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Vitolda Klein on Unsplash

Świnka to choroba zakaźna wieku dziecięcego. Jej objawy mogą być jednak mylące. Jak się objawi świnka u dziecka?

Chociaż świnka jest chorobą wieku dziecięcego, zdarza się, że występuje również u osób dorosłych. Pierwsze objawy świnki u dziecka mogą być jednak niespecyficzne, dlatego warto wiedzieć, jak zaczyna się ta choroba i jaki może mieć przebieg.

Objawy świnki u dziecka: na to zwróć uwagę

Świnkę u dziecka wywołuje wirus Paramyxovirus, który znajduje się  w ślinie chorego człowieka. Choroba szerzy się bezpośrednio drogą kropelkową lub pośrednio - poprzez kontakt z przedmiotami skażonymi śliną chorej osoby, jak używanie wspólnych naczyń, sztućców czy zabawek. Świnką można zarazić się praktycznie w każdym wieku, jednak szczyt zachorowań przypada na 4-15 rok życia. Choroba może sę wylęgać średnio do 18 dni.

Świnka u dziecka - jakie powikłania?

Jak objawia się świnka u dziecka? W początkowej fazie wystąpienia objawów dziecko jest osłabione i rozbite. Mogą wystąpić wymioty, nudności i gorączka. Początek choroby zwykle jest nagły, a najbardziej charakterystycznym objawem świnki u dziecka jest obrzęk ślinianek przyusznych jedno- lub obustronny, wraz z narastaniem gorączki nawet do 40 stopni C, utratą łaknienia, trudnościami w przełykaniu oraz uczuciem suchości i kwaśności w ustach. Choroba trwa zwykle 7-9 dni, ale w nielicznych przypadkach może powodować powikłania.

Niezwykle groźnym powikłaniem świnki u dziecka może być zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Natomiast u chłopców niebezpieczne bywa zapalenie jąder, które w przyszłości może prowadzić do niepłodności z powodu uszkodzenia ich funkcji plemnikotwórczej. Innym powikłaniem świnki może być zapalenie trzustki.

Skutecznym sposobem, aby zapobiec chorobie są szczepienia zgodnie z kalendarzem szczepień. Pierwszą dawkę szczepionki podaje się w 13-15 miesiącu życia, a drugą uzupełniającą – w 6 roku życia.

CZYTAJ TEŻ >> Jak zmienić lekarza rodzinnego KROK po KROKU