Odra wraca. WHO ostrzega też przed innym chorobami - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Odra wraca. WHO ostrzega też przed innym chorobami

Odra wraca. WHO ostrzega też przed innym chorobami

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Nathan Dumlao on Unsplash

Ta groźna dziecięca choroba powraca, a wraz z nią także inne wirusy, których już bardzo dawno nie było…

ONZ poinformowała, że w tym roku nastąpił wzrost zachorowań na odrę o prawie 80% w porównaniu do lat poprzednich. Razem z WHO organizacja ta ostrzega też, że może być to sygnał prawdopodobnego wybuchu innych chorób, ponieważ w wyniku pandemii koronawirusa przerwano wiele kampanii szczepień na inne choroby niż koronawirus.

A według nowych danych agencji ONZ na całym świecie w styczniu i lutym tego roku zgłoszono już ponad 17 300 przypadków odry, w porównaniu z około 9 600 w tych miesiącach ubiegłego roku. Duże skupiska i epidemie odry pojawiły się też w Afryce oraz na wschodnich wybrzeżach Morza Śródziemnego.

- Odra jest najbardziej zaraźliwą chorobą, której można zapobiegać poprzez szczepienia, dlatego często służyła jako znak ostrzegawczy. Odra jest tym, co nazywamy znacznikiem, który naprawdę pokazuje nam, gdzie są te słabości w systemie szczepień – powiedział dla Agence France-Presse Christopher Gregory, starszy doradca ds. zdrowia w dziale szczepień Unicef.

Odra powraca? Dane niepokoją

Pojawiają się także obawy, że odra może powrócić także na Ukrainie, w której wojna uniemożliwia jakąkolwiek realizację planów zdrowotnych i szczepień. Agencje ONZ poinformowały, że 57 kampanii szczepień w 43 krajach, przełożonych na początku pandemii, wciąż nie zostało zakończonych, co dotyczy 203 milionów ludzi – w większości dzieci.

ONZ poinformowała też, że 57 kampanii szczepień w 43 krajach, zostało przełożonych lub odwołanych na początku pandemii, co dotyczy aż 203 milionów ludzi – w większości dzieci.

Odra - objawy u dziecka

Odra jest chorobą zakaźną, na którą chorują głównie dzieci. Zakaźność odry jest bardzo duża. Przez bezpośredni kontakt z chorym może się zarazić nawet kilkanaście osób. Czas od momentu zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów odry wynosi 9-14 dni, a chory zaraża otoczenie 3-5 dni przed pojawieniem się wysypki i przez pierwsze 3 dni po jej wystąpieniu. Odrę rozpoznaje się na podstawie obrazu klinicznego, badań serologicznych i wirusologicznych. Jak przy większości dziecięcych chorób, towarzyszy jej wysoka gorączka, katar i kaszel. Oprócz tego, dla tej choroby charakterystyczne jest zapalenie spojówek i światłowstręt oraz zapalenie gardła. W trzecim dniu choroby na śluzówce policzków pojawiają się białe plamki z czerwoną obwódką.

Powikłania odry mogą być bardzo poważne, są to między innymi wyczerpujące biegunki, zapalenia płuc i oskrzeli, ślepota, a także zapalenia opon mózgowych, czy mózgu. Choroby mózgu w powikłanej odrze mogą wystąpić nawet kilka lat po przebyciu tej choroby.

źródło: The Guardian

CZYTAJ TEŻ >> Najlepsze prezenty na Dzień Dziecka 2022? Zobacz zestawienie