Oksytocyna - buduje więzi i wpływa na nasze emocje - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Oksytocyna - buduje więzi i wpływa na nasze emocje

Oksytocyna - buduje więzi i wpływa na nasze emocje

Autor zdjęcia/źródło: oksytocyna@pixabay.com

Oksytocynę jeszcze do niedawna kojarzono głównie z porodem. Okazało się jednak, że odgrywa ona również ważną rolę w całym naszym życiu. Wpływa na emocjonalny związek dziecka z matką, a także na siłę więzi między rodzicami. Ma również udział w stosunkach międzyludzkich i pomaga rozwiązywać problemy natury psychologicznej i fizjologicznej.

Oksytocyna wyzwala potrzebę bliskości oraz silne przywiązanie i dlatego często jest nazywana hormonem miłości. Produkowana przez część mózgu nazywaną podwzgórzem, zostaje uwolniona do krwi przez przysadkę mózgową, jako odpowiedź na sygnały płynące z organizmu. Jednak hormon ten inaczej wpływa na panów, a inaczej na panie. U kobiet, w połączeniu z innymi hormonami, oksytocyna wyzwala potrzebę bliskości i silne przywiązanie. Mężczyzna także pod jej wpływem odczuwa przypływ ciepłych emocji wobec partnerki, jednak mieszanka oksytocyny z testosteronem wywołuje pewne skutki uboczne i poza spełnieniem emocji pojawia się senność.

Oksytocyna przy porodzie

Organizm kobiety ciężarnej produkuje zbyt mało tego hormonu i dlatego podawanie  go przy porodzie staje się konieczne. Zaleca się podłączenie ciężarnej kroplówki zawierającej odpowiednie stężenie oksytocyny. Odpowiada ona za skurcze macicy i przyspieszenie akcji porodowej. Działanie takie ma jednak swoich przeciwników, gdyż zbyt duża ilość oksytocyny powoduje bardzo bolesne skurcze, a poród często kończy się cesarskim cięciem. Zdarza się jednak, że pomimo podania oksytocyny nie można wywołać akcji porodowej. Farmakologiczne przyspieszenie porodu nie powinno być stosowane, gdy mamy do czynienia z wcześniakiem, przebytymi operacjami macicy,  jej niedojrzałością bądź rakiem szyjki macicy.
Wielu lekarzy uważa, że oksytocyna podczas porodu pozytywnie wpływa nie tylko na mamę, ale także na  dzidziusia. Skraca wysiłek noworodka oraz „usypia” neurony dziecka i dzięki temu chroni  je  przed skutkami chwilowego niedotlenienia.

Oksytocyna i jej dobre działanie

  • Jest ona hormonem bardzo łatwo dostępnym. Mamy go, kiedy i gdzie chcemy. Już prosty gest cielesnego kontaktu, jak przywitanie czy przytulenie drugiej osoby, uwalnia ten hormon w naszym organizmie. Oksytocyna wydziela się także w momencie patrzenia na kogoś, czy tylko myślenia o kimś.
  • Pomaga ona parze w utrzymaniu poczucia bliskości i przywiązania. Oksytocyna wraz z dopaminą i noradrenaliną  wpływają na relacje w związku między dwoma osobami. Poza tym oksytocyna sprzyja empatii i otwarciu na drugiego człowieka.
  • Po porodzie pomaga zbudować zaufanie i wyzwolić delikatne gesty miłości w stosunku do maleństwa. Ponadto matki wraz ze swoim mlekiem przekazują jakąś część oksytocyny dziecku.
  • Także ojcowie mogą czerpać korzyści z oksytocyny. Wystarczy, że przytulą maleństwo lub tylko na nie spojrzą, by stężenie hormonu znacznie się podniosło.
  • Oksytocyna sprawia, że jesteśmy optymistycznie nastawieni do świata i ludzi, a także rośnie nasze poczucie wartości. Pomaga także ludziom przezwyciężyć zahamowania i lęki społeczne. Oksytocyna może być skuteczna w leczeniu nieśmiałości oraz pomagać ludziom  przy  zaburzeniach nastroju. Istnieją dowody na to, że oksytocyna może pomóc osobom cierpiącym na stres pourazowy.
  • Może być stosowana w leczeniu ran, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym. Badania wykazały, że hormon ten może łagodzić rozmaity ból.
  • W niektórych przypadkach może zapobiegać otyłości. Naukowcy, których badania są jeszcze w fazie wstępnej, uważają, że hormon ten może odpowiadać za szereg korzystnych efektów metabolicznych.
  • Wpływa na zmniejszenie poziomu stresu, zmniejszając stężenie kortyzolu w organizmie i obniża ciśnienie krwi. 
  • Korzystnie wpływa na trawienie, które stres często mocno zaburza i poprawia perystaltykę jelit.
  • Pomaga na depresję. Naukowcy odkryli, że młode matki zmagające się z depresją mają bardzo niski poziom oksytocyny.

Musimy jednak wiedzieć, że nadmiar oksytocyny może wywołać w przypadku zdrowych osób poważne szkody, a mianowicie nadwrażliwość emocjonalną, która objawia się nieprawidłową interpretacją wskazówek społecznych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Badania hormonalne – kiedy i jakie powinnaś wykonać?>>

Dobra dieta na hormony i tarczycę!>>

 



Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    No tak.. wszystko to chemia ale jaka potrzeba