Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka chronią delikatne oczy malucha przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Wzrok dziecka rozwija się i kształtuje aż do 12-15 roku życia. Do tego czasu oczy dziecka przepuszczają większość szkodliwego promieniowania UV, ponieważ soczewki są bardzo przezroczyste i nie są w stanie zatrzymać niebezpiecznych promieni słonecznych. Zbyt intensywna ekspozycja na słońce, np. w czasie wyjazdu do ciepłych krajów czy biegania po plaży, a nawet spaceru po parku w bardzo słoneczne dni naraża oczy dziecka na zapalenie spojówek czy siatkówki, a także na objawiające się nawet po kilku latach wady wzroku. Ochrona oczu dziecka przed szkodliwym promieniowaniem jest więc bardzo ważna.
Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka – od kiedy?
Malca do pierwszego roku życia trzeba chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Dlatego lepiej unikać spacerów w godzinach najintensywniejszego promieniowania, czyli pomiędzy 11 a 16. Należy też dziecko zawsze przed wyjściem smarować kremem z filtrem i osłaniać budką od wózka lub czapką z daszkiem, a także jak najwięcej czasu przebywać w cieniu. Jednak dziecku w tym wieku nie są jeszcze potrzebne okulary przeciwsłoneczne, ponieważ są one dla niego niewygodne i ograniczają mu widoczność, która w pozycji leżącej i tak jest już dość znacznie zmniejszona.
Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka można kupić, gdy maluch już pewnie chodzi. Jednak do 4. roku życia nie powinien ich nosić zbyt często, jedynie w bardzo silnie nasłonecznione dni podczas spacerów czy wakacyjnych wyjazdów zwłaszcza nad wodę, w góry czy do egzotycznych krajów.
Do 4. roku życia rozwija się nie tylko wzrok dziecka, ale też jego zdolności poznawcze oraz postrzeganie barw, rozbudza się także naturalna ciekawość świata. Zbyt wczesne i długotrwałe noszenie przyciemnianych szkieł zaburza rozwój tych zdolności u dziecka.
Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dziecka wybrać?
Szukając odpowiednich okularów przeciwsłonecznych dla dziecka najlepiej idź z maluchem do salonu optycznego i zwróć uwagę na poniższe parametry:
- filtr UV – dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne dla dziecka mają filtr 400 UV, czyli zatrzymują promieniowanie słoneczne w 100%. Przyciemniane szkła, które nie posiadają odpowiedniego filtra sprawiają, że do oczu dociera mniej światła. W konsekwencji rozszerzają one źrenice co powoduje, że do oka przedostaje się jeszcze więcej promieni UV niż nawet bez okularów. Jest to bardzo niebezpieczne, dlatego lepiej nie kupować przypadkowych okularów na straganie czy w supermarkecie.
- polaryzacja – redukuje odblask światła, dzięki czemu widoczny przez okulary z polaryzacją obraz jest bardziej wyraźny, kolory są żywsze. Polaryzacja nie zakłóca prawidłowego postrzegania przez dziecko widzianych przedmiotów, pozwala również na postrzeganie głębi w przeciwieństwie do okularów bez polaryzacji.
- materiał – powinny być wykonane z miękkiego i elastycznego plastiku, który da się wyginać. Dzięki temu nie będą podrażniały delikatnej skóry dziecka i będą odporne na uszkodzenia. Zwróć też uwagę na to czy nie zawierają szkodliwych lub alergizujących substancji takich jak bisfenol A>>
- kolor – szkła okularów powinny mieć ciemny kolor: brązowy, ciemnozielony lub szary, dzięki czemu będą przepuszczać mniej światła i lepiej chronić oczy. Kolorowe szkła np., jasnoróżowe czy niebieskie nie spełniają dobrze tej funkcji.
- kształt – powinny być odpowiedniej wielkości tak, aby osłaniały całe oko prze działaniem promieni słonecznych, również po bokach i od góry,
- znaczek CE – warto zwrócić również uwagę na to, aby na wewnętrznej stronie zausznika znajdował się ten znaczek. Oznacza on bowiem, że produkt spełnia normy Unii Europejskiej, jest więc zaufanym i odpowiednim produktem dla naszego dziecka.
ZOBACZ TAKŻE:
Jak chronić dziecko przed słońcem?>>