Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-06-05 09:28:44
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu
Jak w każdym domowym wnętrzu oświetlenie przede wszystkim ma spełniać rolę czysto praktyczną. Ma zapewniać bezpieczne przemieszczanie się oraz wykonywanie wszelkich czynności. W pokojach najmłodszych dzieci może to być na przykład przewijanie lub przebieranie niemowlaków. U starszaków liczy się zapewnienie odpowiedniego oświetlenia umożliwiającego świetną, wielogodzinną zabawę. Lampy pomagają także odpędzać wszystkie nocne strachy, stając się wielkim wsparciem dla spokojnego snu małych lokatorów pokoju.
Oświetlenie może oczywiście być jedną z najważniejszych dekoracji pomieszczenia. Warto dobrać je tak, żeby nawiązywało do produktów oświetleniowych w innych wnętrzach, nie zapominając jednak też o upodobaniach maluchów.
W pokojach dla maluchów potrzebujemy tych samym typów oświetlenia, co w innych częściach domu lub mieszkania. Podstawą jest oczywiście oświetlenie główne. W pokojach najmłodszych dzieci powinno się stawiać na kinkiety i lampy boczne, które dają wystarczającą ilość światła do wykonywania wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych oraz bezproblemowego przemieszczania się dla rodziców, a przy tym nie rażą delikatnych oczu dziecka, spędzającego większą część czasu w łóżeczku.
U dzieci już przemieszczających się można stosować bezpiecznie normalne lampy sufitowe, które dają sporo światła do spacerowania i biegania po pokoju, umożliwią przyjemną, wielogodzinną zabawę. Warto sprawdzić różne rozwiązania i wybrać najlepsze. Szereg ciekawych produktów oferuje choćby sklep Lampy.it, stawiający na wysoką jakość oraz ciekawy design.
Oprócz oświetlenia ogólnego przydają się też lampki zadaniowe. Najczęściej ustawia się je przy łóżku. Budują przyjemną, spokojną atmosferę przed snem, a także pozwolą na bezpieczne wstawanie w nocy, bez potknięć i upadków w ciemnościach. U starszych dzieci, a zwłaszcza przedszkolaków i uczniów, niezbędne są oczywiście lampki na biurko, dzięki którym bez trudu można wykonywać wszelkie zadania lub po prostu dobrze się bawić podczas rysowania lub układania puzzli.
Dla zapewnienia komfortu maluchów w nocy służą oczka wpustowe lub listwy LED, montowane tuż przy powierzchni podłogi. Dają wystarczającą ilość światła do przemieszczania się, a przy tym nie podrażniają oczu.
Gdy dobierzemy właściwe typy lamp, nie zapomnijmy o kwestiach bezpieczeństwa i komfortu maluchów. Oprawy powinny być oczywiście solidnie wykonane, z trwałych materiałow. Warto zdecydować się na rozwiązania ograniczające dostęp małych rączek do przewodów oraz wnętrza lampy.
Produkty oświetleniowe do pokoju dziecka powinny być także zrobione tak, żeby ich zewnętrzna powłoka nie nagrzewała się silnie, co mogłoby doprowadzić do bolesnych poparzeń.
A jakie parametry powinny mieć źródła światła? Pokój malucha wymaga dość zróżnicowanego oświetlenia. W przypadku lampy głównej warto wybrać produkty dające światło neutralne. W lampkach nocnych zdecydowanie lepiej sprawdzają się żarówki o świetle ciepłobiałym, które wycisza i pomaga uspokoić się przed snem. W lampkach na biurko natomiast idealne będzie światło zimnobiałe – dodające energii i wzmagające koncentrację.
Równie ważne jest natężenie światła. Ogólne nie musi przekraczać 100 lx, zadaniowe natomiast (np. lampki biurkowe) muszą mieć wartoć minimum 500 lx – dla komfortu i bezpieczeństwa pracy.
***
Oświetlenie w pokojach najmłodszych bywa mocno zróżnicowane. Wymaga oczywiście precyzyjnego zaplanowania – nie tylko pod względem funkcjonalności oraz estetyki, ale także bezpieczeństwa użytkowania. Nigdy bowiem nie wiadomo, jakie pomysły wpadną do niewielkich główek. Postarajmy się zatem wcześniej przewidzieć większość zagrożeń oraz stworzyć oświetlenie wygodne i naprawdę piękne.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.