Opublikowany przez: Monika C. 2018-10-24 11:49:55
Autor zdjęcia/źródło: Nowa ja 2018 @unsplash
W ostatnich latach problem otyłości przybiera na sile w skali całego globu. Dane statystyczne są alarmujące. Od 1980 roku ponad dwuipółkrotnie wzrosła na świecie liczba osób otyłych. Według wyników badań z 2015 r. ponad 2,3 mld ludzi na świecie ma nadwagę, w tym 700 mln cierpi już na otyłość. Z badań wynika, że w Polsce nadwagę lub otyłość ma 50 procent kobiet, 62 procent mężczyzn i co trzecie dziecko!
Otyłość coraz częściej uważana jest za jedno z najgroźniejszych schorzeń przewlekłych XXI wieku. Stanowi ona problem nie tylko psychologiczny czy estetyczny ale również zdrowotny. Otyłość jest przyczyną chorób układu krążenia, niektórych nowotworów (nowotwór trzustki, nerek, jelita grubego, prostaty czy rak piersi), chorób nerek, wątroby i naczyń żylnych oraz zwyrodnienia całego układu kostno-stawowego, nadciśnienie i miażdżyca, dodatkowo u osoby z poważną nadwagą wzrasta także ryzyko wystąpienia udaru oraz zawału, a także cukrzycy typu II. Otyłość, co warto podkreślić, jest również chorobą śmiertelną!
Najczęstszą przyczyną powstawania otyłości jest nadmiar przyjmowanych z żywnością kalorii, zdecydowanie przewyższający wydatki energetyczne organizmu. Codzienna nadwyżka energii magazynowana jest w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej, co powoduje stopniowy wzrost masy ciała. Otyłość powstająca w takim procesie nazywana jest otyłością prostą i stanowi zdecydowaną większość wśród przyczyn otyłości na świecie. Niewielki procent problemów z nadmierną wagą jest wywołany przez przyjmowanie przewlekle niektórych leków lub współwystępuje z niektórymi chorobami. W takim przypadku otyłość powstaje wtórnie do choroby lub leczenia i nazywana jest otyłością wtórną.
Podstawą leczenia otyłości jest zmiana stylu życia polegająca na zmianie sposobu żywienia, zwiększenia aktywności fizycznej dopasowanych do możliwości chorego i wsparcia psychicznego dla osób z problemem otyłości. Plan żywieniowy powinien być przygotowany przez specjalistę dietetyka, a proces redukcji powinien być traktowany jako leczenie. Wprowadzane ćwiczenia powinny być dopasowane indywidualnie do potrzeb i możliwości osoby leczonej, i tu również ważna jest profesjonalna pomoc. Dla osób bardzo otyłych najlepszą formą aktywności może okazać się spacer lub ćwiczenia na basenie, które nie będą zbyt mocno obciążać stawów. Dzięki opiece specjalistów proces redukcji masy ciała może przebiegać w sposób kontrolowany, co pozwala zapobiegać tzw. „efektowi jojo”.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.