Pisanki - symbol Świąt Wielkanocnych - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Pisanki - symbol Świąt Wielkanocnych

Malowanie i ozdabianie jajek to jeden z najbardziej znanych wielkanocnych obrzędów. Skąd się wzięła ta tradycja? Jakie wyróżniamy rodzaje pisanek i jak zrobić te najpiękniejsze? Sprawdź!

 Pisanki  - symbol Świąt Wielkanocnych

Autor zdjęcia/źródło: Galantnie | Dreamstime Stock Photos

Tak jak Boże Narodzenie nieodłącznie kojarzy nam się z ubieraniem choinki, tak Wielkanoc kojarzy nam się z malowaniem jajek. Jajko jest symbolem życia, a więc idealnie wpasowuje się w symbolikę Zmartwychwstania Chrystusa. Ogólnie nazywamy malowane jajka pisankami, ale w zależności od techniki zdobienia, których mamy wiele, malowane jajka mają różne nazwy.

Wielkanoc w obiektywie użytkowników Familie.pl

 


Rodzaje pisanek:

  • kraszanki, czyli jajka barwione w wywarze uzyskiwanym z naturalnych składników, np. z buraków, z łupin cebuli, kory drzew.

  • pisanki, czyli jajka zdobione za pomocą patyczka zanurzanego w gorącym wosku, a następnie zanurzenie jajka w barwniku.

  • oklejanki, czyli jajka zdobione poprzez przyklejanie do nich kolorowej bibuły, włóczki, słomy, tkaniny.

  • drapanki, czyli kraszanki, na których wydrapuje się wzorki za pomocą igły lub malutkiego nożyka,

  • ażurki, pisanki ażurowe, wykonywane są z wydmuszek jaj poprzez wywiercanie w skorupce maleńkich otworków przy pomocy malutkiego wiertła. Taka wydmuszka jest malowana najczęściej farbą akrylową.

  • Rysowanki, czyli jajka ozdabiane poprzez malowanie wzorów farbami, flamastrami.

Możliwości zdobienia jajek jest wiele. Niektóre z nich wymagają naprawdę ogromnej precyzji i sporo czasu, ale są i takie, które z powodzeniem można wykorzystać zdobiąc jajka z dziećmi. Wspólne przygotowywanie wielkanocnych jajek na pewno będzie wspaniałym sposobem na stworzenie świątecznej atmosfery i spędzenie miło czasu całą rodziną.


Jak i kiedy ozdabiamy nasze domy na Wielkanoc?


Warto wspomnieć co nieco o tradycji zdobienia jajek, gdyż sięga ona czasów starożytnych! Najstarsze pisanki pochodzą z Mezopotamii oraz z Cesarstwa Rzymskiego. Na terenie Polski pierwsze ślady pisanek pochodzą z X wieku z okolic Opola. Początkowo malowane czy zdobione jajka pełniły jedynie funkcje ozdób bądź też miały związek z wierzeniami i obrzędami pogańskimi jak np. kult Słońca u Słowian. W procesie chrystianizacji pisanki zostały włączone do symboliki Wielkanocy. Tak jak Chrystus wstaje z martwych, tak jajko i powstające w nim życie jest symbolem przezwyciężenia śmierci i odrodzenia się. Pisanki stanowią element wielkanocnych stroików, dołączamy je do święconki, a także dzielimy się jajkiem podczas wielkanocnego śniadania na znak zgody, pokoju i życzliwości.  



Radosnych Świąt Wielkanocnych!


Aleksandra Greszczeszyn