Polska jako pierwszy kraj na świecie wprowadza te standardy. Jesteś w ciąży? Przeczytaj! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Polska jako pierwszy kraj na świecie wprowadza te standardy. Jesteś w ciąży? Przeczytaj!

Słyszymy wiele historii z porodówek, gdzie ciąża niefizjologiczna skończyła się źle dla dziecka, a nawet mamy w tych przypadkach do czynienia ze śmiercią niemowlęcia. Z uwagi na tak niepokojące sytuacje od czerwca 2016 będą wprowadzone nowe standardy w przypadku ciąży niefizjologicznej.

Polska jako pierwszy kraj na świecie wprowadza te standardy. Jesteś w ciąży? Przeczytaj!

Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com

Ciąża niefizjologiczna to inaczej ta z powikłaniami. Chodzi tutaj o drobne zagrożenia, jak i większe (np. ciąża bliźniacza, przedwczesny poród etc.). W Polsce na 370 tys. porodów rocznie aż kilkanaście procent to te z powikłaniami. Aby się o nie odpowiednio zatroszczyć i przejść je z sukcesem dla zdrowia dziecka i matki wprowadza się od czerwca nowe standardy. Jakie i czego dotyczą?

Nowe standardy dotyczą pięciu najbardziej problematycznych dla lekarzy i rodzin sytuacji takich jak:

PORÓD PRZEDWCZESNY – standardy mówią o minimalizowaniu ryzyka dla mamy i dziecka w przypadku porodu wcześniaka.

BLIŹNIACZA CIĄŻA - standardy dokładnie opisują jak powinna wyglądać opieka kobiety ciężarnej z ciążą bliźniaczą, dużo mówią o procedurze takiego porodu i wyborze miejsca porodu.

KRWOTOK OKOŁOPORODOWY – Standardy opisuję postępowanie farmakologiczne i zabiegowe w tym przypadku.  Warto podkreślić że krwotok jest szczególnie niebezpieczny dla mamy i grozi także utratą płodności, dlatego procedura i właściwe postępowanie jest w tym przypadku niezbędne.

NADCIŚNIENIE W CIĄŻY –  to jedno z najczęstszych powikłań. Standardy określają zasady profilaktyki, by do tego powikłania nie dopuścić z uwagi na zagrożenia jakie niesie dla mamy i dziecka.

NIEDOTLENIENIE DZIECKA – Aby nie dopuścić do niedotlenienia dziecka w okresie okołoporodowym określono zasady monitorowania naszych maluchów.

Nowe standardy mówią także o wsparciu psychologicznym matki w obliczu trudnych sytuacji porodowych takich jak np. poród zakończony śmiercią dziecka. Szpital w takim przypadku musi zapewnić mamie, która doznała straty odpowiedni pokój, by nie leżała na sali z matkami, których poród zakończył się powodzeniem.

Takie standardy w formie prawnym wydawać by się mogły niezbędnym minimum. Tymczasem od rozporządzenia Ministra Zdrowia z dniem 2 czerwca będą to pierwsze na świecie tego typu regulacje prawne w wymienionych wyżej kwestiach. Mamo, tato pamiętajcie macie swoje prawa. Przypominamy i nawołujemy do ich znajomości i wymagania, kiedy są Wam potrzebne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Więcej o prawach podczas porodu >>



Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika gocha2323
    gocha2323Ikona zgłaszania komentarza
    każda matka powinna znac swoje prawa! nie zawsze o tym wiedzą a lekarze o tym często nie mówią!
  • Awatar użytkownika Patrycja Sobolewska
    Patrycja SobolewskaIkona zgłaszania komentarza
    super jest wsparcie psychiczne matki !