Posłanka karmiła dziecko piersią podczas posiedzenia w sejmie. Spotkała się ze zrozumieniem? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Posłanka karmiła dziecko piersią podczas posiedzenia w sejmie. Spotkała się ze zrozumieniem?

Posłanka karmiła dziecko piersią podczas posiedzenia w sejmie. Spotkała się ze zrozumieniem?

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Jordan Whitt on Unsplash

Zdjęcie posłanki Marceliny Zawiszy, która podczas posiedzenia komisji sejmowej karmiła dziecko piersią, wywołało zarówno głosy pełnego zrozumienia, jak i oburzenia. Czy karmienie piersią w miejscach publicznych nadal jest dla nas problemem?

Posłanka Marcelina Zawisza razem ze swoim synkiem wywołała w ostatnich dniach poruszenie. Pani poseł zabrała swojego czteromiesięcznego synka do pracy, a w trakcie karmienia go piersią, zadawała pytania na sejmowej komisji zdrowia.

Taka postawa spotkała się z pełnym zrozumieniem i wsparciem kolegów i koleżanek z sejmowej ławy. Nie zabrakło jednak głosów krytyki.

Posłanka karmi piersią na komisji sejmowej

Moment karmienia piersią w sejmie uchwycił reporter Polsatu, który wrzuciła je na swój profil na Twitterze opatrując komentarzem:

Sejmowa komisja zdrowia. Posłanka @mmzawisza zadaje właśnie pytania, karmiąc dziecko – napisał Wojciech Dąbrowski.

Zdjęcie i zachowanie posłanki spotkało się z serdecznym przyjęciem przez kolegów z partii, jednak nie obyło się bez krytyki. Wiele osób podkreślało multitasking posłanki Zawadzkiej. Pojawiły się też głosy oburzenia, wskazujące, jakoby publiczne karmienie piersią nie było pożądaną czynnością w sejmie i miejscach publicznych.

Czy karmienie piersią w miejscach publicznych nadal jest problemem?

Karmienie piersią przez posłankę Zawadzką spotkało się z ciepłym przyjęciem przez większość komentujących. Zdarzyło się także wiele głosów negujących taka postawę i niemal oburzonych pokazywaniem piersi podczas karmienia. Przypomnijmy jednak, że zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, rozpowszechnianymi przez Ministerstwo Zdrowia, wskazane jest karmienie dziecka do 6 miesiąca i kontynuowanie do ukończenia przez dziecko 2 roku życia i dłużej. Ministerstwo Zdrowia wyraźnie zaznacza, że karmienie piersią w miejscach publicznych jest częścią życia społecznego – jak czytamy na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Również sam RPO aktywnie włącza się w promowanie naturalnego karmienia piersią w momencie i miejscach dogodnych dla matki i dziecka.

- W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, zawstydzanie matki karmiącej dziecko w miejscu publicznym jest niezgodną z prawem formą nierównego traktowania ze względu na płeć. Karmienie piersią w miejscu i w czasie dogodnym dla matki i dziecka jest nie tylko zgodne z prawem, ale wskazane dla zdrowia dziecka. […]. Wzbudzanie w kobietach przekonania, że karmienie piersią jest czymś wstydliwym, że nie mogą one karmić w miejscu i czasie dogodnym dla siebie i dziecka, może prowadzić do ograniczania udziału kobiet w życiu społecznym albo do skrócenia czasu karmienia piersią – twierdzi RPO na swojej stronie.

CZYTAJ TEŻ:

>> Kaszka dla dzieci wycofana ze sprzedaży - sprawdź, czy masz ją w domu!