Problemy z pamięcią w ciąży to tylko mit? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Problemy z pamięcią w ciąży to tylko mit?

Problemy z pamięcią w ciąży to tylko mit?

Autor zdjęcia/źródło: Problemy z pamięcią w ciąży @ Zaprojektowane przez Freepik

Mózg ciążowy, pregnezja, amnecja ciążowa to jedne z wielu nazw, których używa się na określenie dolegliwości kobiet w ciąży z pamięcią. Dobrze, każdemu zdarza się czasem o czymś zapomnieć. Taki stan jest zrozumiały zwłaszcza gdy zmieniamy swoje życiowe priorytety. Zatem czy problemy z pamięcią w ciąży nie są mitem?

Jesteś w ciąży, więc musisz odczuwać różne dolegliwości związane z pojawieniem się hormonów, nową dietą, zmianami w organizmie związanymi z rozwojem maluszka. Oczywiście, że tak jest, ale czy czasami niektóre problemy, jak te z pamięcią, nie są wyolbrzymiane? Może warto się im nie poddawać i racjonalnie tłumaczyć  ich występowanie?

Każda przyszła mama jest dzielna. Często łączymy pracę z nowym stanem, wijemy gniazdo, organizujemy różne rzeczy związane z pojawieniem się maluszka. Jednym słowem chce powiedzieć, że w ciąży mamy na głowie więcej niż dotychczas. Problemy z pamięcią w ciąży może więc powodować wiele czynników. Są nimi m.in. :

  • Różne dolegliwości na początku ciąży, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, np. nudności.
  • Napływ nowych informacji w dużej ilości, a nawet czasami ich przesyt i nadmiar.
  • Zmiany związane z rozwojem maluszka nie tylko fizyczne, lecz także mentalne i emocjonalne.
  • Stres związany z troską o swoje zdrowie i dobrostan dziecka, a także z myśleniem o porodzie i jego przebiegiem.
  • Zmiany hormonalne wpływające na huśtawkę nastroju, np. płaczliwość, rozdrażnienie, złość etc.
  • Multizadaniowość przyszłej mamy i to, że teraz ma dużo obowiązków na głowie, martwi się przygotowaniami.
  • Zaburzenia i brak snu przez co znacząco obniża się koncentracja (zwłaszcza w końcowym okresie ciąży).

„Przy niewystarczającej ilości snu i wielozadaniowości niczyja pamięć nie jest dobra” – skomentował badania nad pamięcią kobiet w ciąży dyrektor badań neuropsychologicznych i Centrum Ewaluacji w Centrum Medycznym Mount Sinai w Nowym Jorku – Jane Martin

Problemy z pamięcią w ciąży a badania naukowe?

Nad problemami z pamięcią w ciąży pochyliło się wielu naukowców. Przytoczę jednak kilka z nich, które wydają się najciekawsze i najcenniejsze.  Dr Ros Crawley potwierdza, że tzw. „amnezja ciążowa” jest mitem, ponieważ przypisywane ciężarnej roztargnienie jest wymuszonym społecznie zachowaniem. To tak jakby kobieta w ciąży miała przyzwolenie na niektóre zachowania i co więcej oczekiwało się od niej, że właśnie w nowy sposób będzie się postępować.  Crawley przeprowadziła w 2003 roku badania z których podsumowania wynika, że także w okresie przedmenstruacyjnym oraz w czasie menopauzy również panują podobne przekonania o stanie pamięci kobiet.  Inni naukowcy sugerują, podając nawet konkretne liczby, że mózg kobiety kurczy się w ciąży. Z tym stwierdzeniem nie zgadza się Carrie Cuttler z Uniwersytetu w Concordia, która przebadała 60 przyszłych mam. Wyniki jej badań mówią, że rzeczywiście mamy w ciąży mają problem z tzw. pamięcią prospektywną, czyli wtedy kiedy trzeba zapamiętać drobne sprawy, jak oddanie książki do biblioteki. Badania jednak nie pokryły się z tymi przeprowadzonymi w laboratorium. Bardzo prawdopodobne więc, że zapomina się o książce, ponieważ inne sprawy mają większy priorytet dla przyszłej mamy. Z kolei australijscy naukowcy całą winę za luki w pamięci przyszłych mam zrzucają na zmiany hormonalne. Dr Julie Henry, psycholog z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney i profesor Peter Rendell z Australijskiego Uniwersytetu Katolickiego przeprowadzili testy na pamięć u ponad tysiąca kobiet: ciężarnych, matek i kobiet, które jeszcze nie rodziły. Okazało się, że ok. 80% ciężarnych o czymś zapomina, ale jak stwierdził Peter Rendell:

 „Kobiety w ciąży są znacznie osłabione w niektórych, ale nie wszystkich, środkach pamięci”.

Co na problemy z pamięcią w ciąży?

Na problemy z pamięcią  w ciąży mamy możliwość wpływu. Po pierwsze możemy mniej się stresować i nie krytykować siebie, jeśli zdarzy się nam o czymś zapomnieć. Po drugie co dwie głowy to nie jedna, więc w tym czasie powinniśmy też liczyć na wsparcie partnera, a nie wszystko brać na siebie, bo im mniej zadań, tym łatwiej je zapamiętać. Po trzecie i być może najważniejsze warto zadbać o swoją dietę, gdyż na pamięć mogą mieć wpływ  niedobory minerałów i witamin.  Warto zadbać o odpowiednią ilość w diecie: potasu, magnezu, żelaza, wapnia, selenu, cynku i kwasu foliowego.  Najlepiej przyjmować je w diecie z odpowiednich produktów, ale gdy masz niedobory mogą się przydać specjalne suplementy. Oczywiście wszystkie wyniki i ewentualne zażywanie preparatu koniecznie skonsultuj z lekarzem.  Pamiętaj także, że jeśli odczuwasz nudności po zastosowaniu preparatu lub masz problemy z jego przyjmowaniem, warto porozmawiać z lekarzem o zmianie preparatu na inny, czyli taki, który łatwiej będzie przełknąć i po którym nie będziesz źle reagować.

Nie zapomnij wpadać w wolnej chwili na Familie.pl! :)

ZOBACZ TAKŻE:

Suplementy diety w ciąży – WYWIAD z dietetykiem >>

Jak budujesz mózg dziecka, będąc w ciąży? - wywiad z dietetykiem Anetą Strelau >>