Opublikowany przez: Kasia P. 2017-02-06 12:38:44
Autor zdjęcia/źródło: 500 plus 2017 @ pressfoto / Freepik
Nie tak dawno minister Elżbieta Rafalska mówiła o tym, że nie są przewidywane zmiany dotyczące kryterium, definicji, czy wysokości świadczenia w ramach 500 plus 2017. Ministerstwo już w kwietniu będzie sprawdzać efekty programu i wszelkie nowe informacje w zakresie programu „500 plus 2017” powinny się pojawić w tym czasie.
Do programu „Rodzina 500 plus” można dołączyć w każdym momencie. Wniosek o świadczenie składa się raz na rok i można to zrobić przez internet albo osobiście w gminie. Dotychczas z programu Rodzina 500 plus, a dokładnie do końca listopada 2016r. skorzystało 3,8 mln dzieci do lat 18-stu, co stanowi 55% dzieci w skali kraju. Najwięcej rodzin korzystających ze świadczenia mieszka na Mazowszu, Śląsku i w Wielkopolsce.
Do tej pory do rodzin trafiło ponad 15 mld zł.
Sukces składania wniosków o 500 plus drogą elektroniczną sprawił, że już wkrótce więcej spraw dotyczących rodzin będzie można załatwić ta drogą. Urzędnicy zapowiadają elektroniczne rozwiązania dla karty dużej rodziny, czy świadczeń rodzinnych.
Dla przypomnienia program Rodzina 500 plus skierowany jest do rodziców dzieci w wieku poniżej 18-go roku życia. Warunkiem otrzymania świadczenia jest posiadanie co najmniej dwójki niepełnoletnich dzieci. Świadczenie przysługuje niezależnie od dochodu. Jeśli dochód rodziny na osobę wynosi mniej niż 800zł, można starać się o świadczenie także na pierwsze dziecko – jedynaka. W takim przypadku należy udokumentować swoją sytuację finansową. Inaczej wyglądają kryteria dochodowe w przypadku dziecka niepełnosprawnego. Tutaj świadczenie przysługuje na pierwsze dziecko od 1200 zł netto na członka rodziny.
Urzędnicy przypominają, że przy obliczaniu dochodu na osobę brane są pod uwagę dzieci do 25. roku życia, które pozostają na utrzymaniu rodziców. Wliczane są też będą dzieci, które ukończyły 25. rok życia, ale mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.