Przedwczesne odklejenie łożyska - co warto wiedzieć? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Przedwczesne odklejenie łożyska - co warto wiedzieć?

Łożysko u ciężarnej kobiety zaczyna się kształtować od chwili, kiedy w macicy zagnieździ się zarodek i jego znaczenie dla rozwijającego się płodu jest ogromne. Od łożyska odchodzi pępowina łącząca go z płodem, a przez jego naczynia na początku ciąży przepływa około 100 ml krwi.

Przedwczesne odklejenie łożyska - co warto wiedzieć?

Autor zdjęcia/źródło: Przedwczesne odklejenie łożyska@flikr.com/ Kristin Banks

Poprzez łożysko następuje wymiana tlenu i dwutlenku węgla, co umożliwia maluszkowi oddychanie i zastępuje na czas życia płodowego pracę płuc. Tą drogą dziecko także otrzymuje z twojego organizmu substancje mineralne i witaminy, a w końcowym etapie ciąży również przeciwciała zapewniające odporność w pierwszych tygodniach jego życia.  

Rozwój łożyska

Już w 12. tygodniu ciąży łożysko w pełni funkcjonuje, natomiast pełną dojrzałość osiąga około 34. tygodnia życia. Gdy nastąpi przedwczesne odklejenie łożyska, może to zagrozić życiu twojemu jak i płodu. Może ono odkleić się częściowo lub całkowicie jeszcze przed 37. tygodniem ciąży. Dziecku grozi wówczas niedotlenienie, a tobie krwotok i co za tym idzie duża utrata krwi. Na szczęście, dzieje się to bardzo rzadko, a wszystko jest uzależnione od tygodnia ciąży, w jakim odrywa się łożysko oraz od wielkości odłączenia się łożyska od ściany macicy.

Przedwczesne odklejenie się łożyska – objawy

Gdy nastąpi przedwczesne odklejenie się łożyska od ściany macicy, dziecko otrzymuje mniej tlenu i składników odżywczych, co zaburza jego rozwój i  burzy cały kalendarz ciąży. Objawy odklejenie się łożyska to:

  • gdy krwawisz z pochwy podczas późniejszych miesięcy
  • boli cię w podbrzuszu i pojawiają się rytmiczne skurcze
  • masz twardy, napięty i bolący przy nacisku brzuch
  • odczuwasz trwałe i nieustanne bóle porodowe

Przyczyny przedwczesnego oddzielenia się łożyska

Prawidłowe odklejenie się łożyska powinno nastąpić dopiero w trzecim okresie porodu, dlatego, gdy odklei się ono całkowicie lub częściowo po 20. tygodniu ciąży, ale jeszcze przed porodem, masz do czynienia z przedwczesnym oddzieleniem się łożyska. Może się to zdarzyć gdy:

  • cierpisz na nadciśnienie,
  • palisz papierosy,
  • masz niedobór kwasu foliowego,
  • jesteś w ciąży mnogiej
  • doznasz urazu brzucha,
  • nagle podskoczy ci lub spadnie ciśnienie tętnicze.


Jeżeli dojdzie do przedwczesnego odklejenia łożyska, nie wpadaj w panikę. Połóż się na wznak, unieś w górę miednicę i w tej pozycji powinnaś zostać przewieziona do szpitala najszybciej jak to możliwe. Po odklejeniu łożyska wykonuje się cesarskie cięcie. Czasem przed tym wykonuje się badanie USG, które pozwala zlokalizować krwiak pozałożyskowy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Ciąża zagrożona lub wysokiego ryzyka>>

 



Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Trzeba kontrolować i nie lekceważyć jakichkolwiek objawów. Każdy dzień jest dla dziecka ważny.