Przesilenie wiosenne u dzieci? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Przesilenie wiosenne u dzieci?

Przesilenie wiosenne u dzieci?

Autor zdjęcia/źródło: javi_indy / Freepik

Przesilenie wiosenne u dzieci zdarza się niezwykle rzadko. Jeśli na wiosnę pojawia się u dziecka przemęczenie, ospałość, bóle głowy to prawdopodobnie jest to związane z inną chorobą, ale nie z przesileniem.

Dzieci są mniej podatne na przesilenie wiosenne niż dorośli. Młodzież jedynie w niewielkim stopniu je odczuwa. Najczęściej przesilenie daje o sobie znać ludziom w średnim wieku, osobą starszym i mającym problemy ze zdrowiem.

Na czym polega przesilenie wiosenne?

Jest to zjawisko mające silny związek z nagłymi zmianami w przyrodzie i tymi, które równolegle zachodzą w organizmie ludzkim. W okresie zimowym zwalnia zazwyczaj nasza aktywność, a wraz z nią spowalnia metabolizm. Dlatego właśnie wiosną możemy czuć się dziwnie, ponieważ procesy metaboliczne stopniowo wzrastają.  Odczuwalny dysonans polega jednak na tym, że zmiany w naturze zachodzą o wiele szybciej i po prostu organizm za nimi nie nadąża.  O tej porze zapasy jakie zgromadziliśmy na zimę powoli się już wyczerpują. Organizm z kolei nie jest przygotowany na gwałtowne zmiany, które zachodzą w środowisku.  Na początku wiosny czujemy się zatem dobrze i nie odczuwamy jeszcze przesilenia. Po pewnym czasie jednak pojawiają się pierwsze objawy takie jak: zaburzenia snu, przemęczenie, bóle głowy, obniżony poziom aktywności życiowej oraz częstsze infekcje.

Przesilenie wiosenne u dzieci

Aż trudno w to uwierzyć, ale przesilenie wiosenne dotyka aż 50-60% osób w różnym wieku. Na szczęście dzieci ten problem prawie w ogóle nie dotyczy, a młodzieży jedynie w niewielkim stopniu.  Problem jednak pojawia się wtedy kiedy nasze dziecko wraz z wiosną ma mnóstwo energii i chce więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, a my rodzice najzwyczajniej w świecie nie mamy na to siły.

Przesilenie wiosenne u rodziców

Nie możemy odbierać dzieciom radości z wiosny, dlatego gdy dotyka Cię przesilenie wiosenne warto zacząć ratować się małymi krokami. Dobrym rozwiązaniem będą regularne spacery z dzieckiem w słoneczne dni, kiedy to można uzupełnić nieco braki w witaminie D. Bardzo ważna jest także lekkostrawna dieta bogata w dietaminy, których to dostarczyć mogą coraz częściej pojawiające się w warzywniakach nowalijki.  Kolejnym krokiem są weekendowe aktywności sportowe, np. wycieczki na rowerze z dzieckiem.

Jak wzmocnić się na wiosnę?

  1. Zrezygnuj z używek. Alkohol, czy papierosy dodatkowo doprowadzają do przemęczenia organizmu.

  2. Ubieraj się na cebulkę i dostosuj zawsze strój do pogody.

  3. Hartuj się zmiennym prysznicem.

  4. Skorzystaj z sauny, która pozwoli Ci pozbyć się toksyn z organizmu.

  5. Postaw na aktywność  fizyczną na świeżym powietrzu.

Co drugi rodzic zmaga się z przesileniem wiosennym. Nie pozostaje nic innego jak skupić nieco uwagi na sobie i zatroszczyć się o swój stan. Tylko wypoczęty rodzic będzie dobrym kompanem na placu zabaw.

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Że dorosłych dopada to prawie norma ale jak mało osób mysli o dzieciach.. one zawsze takie pełne energii
  • Awatar użytkownika Sonia
    SoniaIkona zgłaszania komentarza
    Mnie przesilenie wiosenne złapało. Jednak po mich dzieciach nie widać żadnego...