Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-10-07 15:31:01
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Rośliny w ogrodzie powinno się dobierać tak, aby były dekoracyjne możliwie jak najdłużej. Dlatego w szczególności cenione są gatunki o długim okresie kwitnienia, ozdobne z liści i owoców a także zimozielone. Uzupełnia się je bylinami wiosennymi oraz jesiennymi. Te drugie mają szczególne znaczenie, gdyż dekorują ogród w okresie, gdy większość zieleni przygotowuje się do nadejścia zimy i kolory stopniowo zastępowane są przez nieatrakcyjną szarość. Ponadto rośliny kwitnące jesienią są cennym pożytkiem pszczelim, gdy zapylacze mają większy problem ze zdobywaniem pokarmu. Połączenie drzew i krzewów przebarwiających się jesienią z trawami ozdobnymi oraz kwitnącymi bylinami to sprawdzony sposób na stworzenie urokliwych, wymarzonych zakątków w poszczególnych partiach ogrodu. Które gatunki kwitną jesienią?
Aster bylinowy (Aster) – to szeroka grupa roślin różniących się wysokością, wyglądem kwiatów a po części także terminem kwitnienia. Niskie astry krzaczaste (Aster dumosus), średnio osiągające 30-40cm, kwitną obficie najczęściej od września do października. Czasem kwitnienie utrzymuje się do listopada. Astry warto uprawiać na froncie rabat i w wydzielonych miejscach na trawniku.
Wyższe astry nowoangielskie (Aster novae-anliae) i astry nowobelgijskie (A. novi-belgi), dorastające do 100cm nadają się na drugi plan lub jako tło dla niższych gatunków. Ponadto bardzo dobrze prezentują się sadzone przy ścianach, ogrodzeniach i wzdłuż nawierzchni.
Źródło: https://www.bilscy.info/astry-krzaczaste-aster
Chryzantemy (Dendranthema) to grupa roślin, która w wielu krajach (m.in. w USA) uchodzi za „obowiązkową” w ogrodzie. W Polsce utarło się przekonanie, że to zieleń cmentarna, dlatego przez wiele lat rzadko spotykało się ją w ogrodach. Trend zmienia się jednak na korzyść chryzantem. Są zróżnicowane pod względem wysokości, wielkości kwiatów (w ogrodach lepiej uprawiać te o drobnych kwiatach) i ich barwy. Kwitną jeszcze w listopadzie (niektóre odmiany nawet do końca miesiąca). To niesztampowe ozdoby rabat. Pasują do ogrodów wiejskich i angielskich.
Kłosowiec fenkułowy (Agastache foeniculum) to grupa średnio wysokich bylin (50-100cm) wytwarzających okazałe, kłosowate kwiatostany o barwie białej, różowej, fioletowej oraz czerwonej. Kwitną przez większość lata i część jesieni, czasem do pierwszych przymrozków. Wytwarzają pachnące kwiaty wabiące pszczoły, trzmiele i motyle. Wykorzystuje się je do tworzenia „dzikich” rabat, obwódek i ozdoby naturalistycznych zakątków.
Sadziec plamisty (Eupatorium maculatum) – bylina osiąga 100-120cm wysokości. Kwitnie od lipca do października. Średnica jej baldachowatych kwiatostanów może dochodzić nawet do 20cm. Wytwarza fioletowo-czerwone kwiaty. To cenne urozmaicenie rabat w miejscach półcienistych. Dobrze prezentuje się sadzona wzdłuż ścieżek, na trawniku oraz przed drzewami i krzewami (które stanowią dla niej tło). Na uwagę zasługuje także sadziec pomarszczony 'Chocolate' wytwarzający białe kwiaty i purpurowo-czekoladowe liście.
Źródło: https://www.bilscy.info/eupatorium-maculatum
Tojad Carmichaela (Aconitum carmichaelii) – dorasta średnio do 70-100 (rzadziej do 120cm) wysokości. Kwitnie od sierpnia do października. Wytwarza długie pędy kwiatostanowe pokryte grzbiecistymi niebieskimi lub niebiesko-fioletowymi kwiatami zebranymi w grona. Nadaje się do dekoracji rabat, ogrodów skalnych, obrzeży i ogrodzeń. To gatunek trujący, nawet prace pielęgnacyjne powinno się wykonywać w ochronnych rękawicach.
Rdest wężownik (Persicaria bistorta) – to gatunek, który poradzi sobie zarówno w pełnym słońcu jak i w cieniu. Lubi tereny podmokłe, dlatego nadaje się do obsadzania ogrodów bagiennych, oczek wodnych, stawów i strumyków. Może być traktowany jako roślina szuwarowa. Osiąga do 100cm. Kwitnie do października. Białe lub różowe kwiaty zebrane są w kłoski.
Nachyłek (kosmos) czekoladowy (Cosmos atrosanguineus) – to gatunek, który zasługuje na szersze rozpowszechnienie w Polsce. Wyróżnia go długie kwitnienie (od lipca do października) i oryginalna bordowo-brązowa lub burgundowo-brązowa barwa okrągłych, ośmiopłatkowych kwiatów. Bylina dorasta do 80cm wysokości. Zaleca się ją uprawiać w wyeksponowanych miejscach. Dobrze prezentuje się z trawami ozdobnymi tworząc naturalistyczne zakątki.
Do gatunków, które najobficiej kwitną pod koniec lata a ich kwitnienie utrzymuje się do początku jesieni należy dzielżan jesienny, zimowit jesienny, kanna (paciorecznik), rudbekia błyskotliwa, zawilec japoński a niekiedy także jeżówka purpurowa.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.