Artykuł promocyjny
Opublikowany przez:
Reklama Familie.pl
Redakcja
2024-09-09 11:25:19
Autor zdjęcia/źródło: freepik.com
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Reumatolog to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu, leczeniu oraz zapobieganiu chorobom tkanki łącznej, kości i stawów. Niektóre osoby mogą mylnie utożsamiać zakres działań reumatologa oraz ortopedy, natomiast od razu należy zaznaczyć, że są to dwie różne specjalizacje (oczywiście zarówno ortopedzi, jak i reumatolodzy często współpracują ze sobą w ramach leczenia jednego pacjenta). Podstawową różnicą jest to, że ortopeda zwykle zajmuje się terapią zabiegową i operacyjną osób po urazach kości, ścięgien czy stawów, natomiast reumatolog działa szerzej w zakresie leczenia farmakologicznego chorób reumatologicznych i zwyrodnieniowych o przebiegu przewlekłym.
Do zadań reumatologa należy przede wszystkim:
Więcej informacji o obszarach działalności reumatologa, a także o procesie leczenia poszczególnych chorób reumatycznych, znajduje się tutaj: https://www.adamed.expert/pacjent/choroby-i-objawy/reumatologia.
Najczęściej występującą chorobą reumatyczną jest oczywiście reumatoidalne zapalenie stawów. To choroba, w przebiegu której dochodzi do wystąpienia stanów zapalnych stawów, na skutek czego pojawiają się zwyrodnienia, a ruchomość zostaje ograniczona. Oprócz „reumatyzmu” (jak potocznie określa się reumatoidalne zapalenie stawów), lekarz omawianej specjalizacji poddaje terapii takie choroby, jak:
Oczywiście wymienione powyżej choroby nie wyczerpują pełnego katalogu schorzeń, jakie poddaje się leczeniu reumatologicznemu. Do takich zaliczamy również sarkoidozę, polekowe zespoły reumatyczne, fibromialgię, dnę moczanową, zespół antyfosfolipidowy i wiele więcej.
Źródła:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.