Autor zdjęcia/źródło: droga do szkoły @ 123RF
Pierwsza samodzielna droga do szkoły to niezapomniane wspomnienie. Podczas takich wędrówek i wspólnego noszenia plecaków nawiązują się pierwsze przyjaźnie i miłości. Pamiętasz z jaką koleżanką, czy kolegą sama chodziłaś do szkoły i jakie to było dla Ciebie ważne? Faktem jest, że dzieci dowożone do szkoły wiele tracą, ale samodzielna droga do szkoły wiąże się także z wieloma zagrożeniami i obawami rodziców...
„Podczas pierwszej samodzielnej drogi mojego dziecka ze szkoły do domu nie mogłam usiedzieć w pracy. Cały czas zastanawiałam się w jakim punkcie trasy znajduje się moje dziecko i czy na pewno poradziło sobie na wszystkich przejściach dla pieszych. Na szczęście kupiłam dziecku komórkę i mogłam w tym czasie zadzwonić i upewnić się, czy wszystko jest w porządku.” – mówi Agnieszka – mama Joasi, która ma już 8 lat.
Przejścia dla pieszych, obcy ludzie na ulicy, pomylenie drogi jest wiele zagrożeń z którymi musimy się liczyć, gdy dziecko samodzielnie pokonuje drogę do szkoły. Pamiętajmy jednak, że statystycznie rzecz biorąc większość dzieci jednak pokonuje drogę do szkoły sama. Poza większymi miastami, gdzie rodzice muszą pokonywać z dziećmi większe odległości. Zarówno Twój poziom stresu, jak i dziecka będzie z pewnością mniejszy, jeśli tylko trzymać się będziesz kilku zasad:
- Ustal dogodną trasę dla dziecka. Niekoniecznie oznacza to najkrótszą trasę. Najważniejsze, żeby była bezpieczna i mało skomplikowana. Wybieraj przejścia dla pieszych ze strażnikiem i światłami.
- Kilka razy pokonaj z dzieckiem drogę do szkoły w obie strony, rozmawiając z nim o przebiegu trasy. Pokazuj miejsca trudne i omów z maluchem wszystkie możliwe zagrożenia. Przede wszystkim wytłumacz dziecku jak powinno prawidłowo przechodzić przez pasy, jak zachowywać się w sytuacjach, gdy inne dzieci lub dorośli łamią przepisy, jak reagować na zaczepki ze strony obcych ludzi. Naucz dziecko nie zbaczać z wyznaczonej trasy.
- Zwracaj uwagę na to jak ubrane jest Twoje dziecko. Zwłaszcza kiedy chodzi wąskim chodnikiem. Ważne żeby na plecaku i kurtce pojawiły się elementy odblaskowe.
- Dobrym, choć nadal kontrowersyjnym pomysłem, jest zakup komórki. Zawsze będziesz mogła zadzwonić do dziecka i ono do Ciebie kiedy zajdzie taka potrzeba.
- Jeśli dziecko pokonuje jakiś odcinek trasy tramwajem lub autobusem naucz je odpowiedniego poruszania się tymi środkami komunikacji.
- Zadbaj o towarzystwo. Niech dziecko wraca ze szkoły i idzie do niej z koleżankami lub kolegami z sąsiedztwa. W grupie zawsze raźniej.
Przeczytaj także: 7 „żelaznych zasad” dot. drogi do domu ze szkoły >>
Wiemy, że trudno jest uczyć dziecko samodzielności. To kolejny etap w rozwoju dziecka, bardzo dla niego ważny. Samodzielna droga do szkoły to ważny moment w życiu dziecka. Pamiętaj, że im mniej okazujesz dziecku, że się tym wydarzeniem stresujesz, tym bardziej ono czuje się pewnie.
Od tego roku do pierwszych klas pójdą już 6-latki. Zgodnie z prawem z kolei samodzielnie drogę do szkoły może pokonywać dopiero 7-latek. Do 7 roku życia dziecko musi poruszać się z osoba towarzyszącą. Może nią być co prawda starszy brat, czy siostra, ale dopiero po ukończeniu 10 roku życia.
Naukę samodzielnej drogi do szkoły najlepiej zaczynać od powrotów. Dziecko lepiej się czuje popołudniami niż rano, kiedy zazwyczaj nie ma ochoty w ogóle wychodzić z domu. Po lekcjach jest natomiast pewniejsze siebie i czuje większą więź ze szkolnymi przyjaciółmi.