Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2016-07-11 13:27:02
Autor zdjęcia/źródło: Odwodnienie @ pixabay.com
Dzbanek wody lub chłodnej lemoniady powinien na dobre zagościć na każdym rodzinnym stole. Dlaczego? W te wakacje mamy mieć do czynienia z wyjątkowymi upałami i z pewnością czeka nas co najmniej kilka naprawdę upalnych dni. Do odwodnienia organizmu może dojść bardzo szybko, zwłaszcza dzieci szybko tracą wodę, co czyni je podatnymi nawet na omdlenia, szczególnie dla nich niebezpieczne. Właśnie dlatego alarmujemy: Pijcie wodę i stosujcie zdrową profilaktykę!
Jak działają upały?
Podczas upałów dochodzi do ogrzania organizmu. Aby siebie ochłodzić organizm ma świetny system – poci się. Niestety w tym momencie wykorzystywana jest na dużą skalę w organizmie woda i w bardzo szybkim tempie możemy jej stracić za wiele. W trakcie upałów możemy stracić nawet 10 litrów wody. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, ponieważ brak uzupełniania płynów prowadzi do odwodnienia.
UWAGA! Spożycie wody zgodne z zaleceniami Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa i Żywności: kobiety – 2l, mężczyźni – 2,5l. Kobiety w ciąży – 2,3 l, a kobiety karmiące piersią nawet 2,7 l dziennie.
Inne przyczyny odwodnienia
Jednak tracimy wodę nie tylko latem. W wyniku choroby, wymiotów, gorączki czy biegunki, również może dojść do odwodnienia organizmu. Tak też sygnalizują się choroby nerek czy choroba Parkinsona u osób starszych. Warto więc zwracać uwagę codziennie na ilość spożywanej wody i własne samopoczucie, ponieważ w ten sposób kontrolujemy także nasze zdrowie.
UWAGA! Wyróżniamy 3 rodzaje odwodnienia: hipertoniczne (utrata wody większa od utraty elektrolitów), hipotoniczne (przewaga utraty elektrolitów), izotoniczne (utrata równej ilości wody i elektrolitów). Z uwagi na rodzaj leczy się je w inny sposób.
Jakie są objawy odwodnienia
Pierwszą oznaką odwodnienia może być wzmożone pragnienie oraz rzadsze oddawanie moczu (o kolorze ciemnożółtym). Wkrótce pojawia się suchość śluzówek jamy ustnej i języka. Może też pojawić się wzdęty brzuch – to objaw częsty szczególnie u dzieci. Możemy też odczuwać brak apetytu oraz senność, zmęczenie. U niemowląt można zauważyć zapadające się ciemiączko i gałki oczne.
UWAGA! Na tym etapie należy zacząć znów nawadniać organizm, ponieważ jeśli tego nie zrobimy bardzo możliwe, że objawy się pogłębią. Zwykle zaczyna wtedy szybciej bić serce, skóra traci na elastyczności, przestajemy się pocić i pojawia się gorączka.
Jeśli mimo ostrzeżeń jakie wysyła nam organizm nie zaczniemy mu pomagać, dojdzie wtedy do hipotonii ortostatycznej, czyli spadku ciśnienia krwi, szybko pojawią się drgawki i zwykle traci się wtedy przytomność.
U dzieci utrata płynów następuje szybciej…
Sytuacja najgroźniejsza dla dziecka pojawia się wtedy, gdy ubytek wody sięga 10 – 15 proc. Sytuacja rozwija się szybko – drgawki, utrata wody i omdlenie. Choć do tak dużej utraty wody dochodzi rzadko, tym niemniej ważne, aby w przypadku dzieci nie dopuszczać do jakiegokolwiek odwodnienia. Dlatego trzeba dbać o to, by dziecko wypijało odpowiednią ilość płynów. Zalecenia żywieniowe są proste. Według nich dzieci powinny pić 100ml na każdy z pierwszych dziesięciu kilogramów ciała. 50 ml na każdy z kolejnych dziesięciu, a 20 ml na każdy kilogram powyżej 20kg. Zatem pięciolatek ważący 25 kg powinien dziennie dostawać 1,6 litra płynów i jeszcze więcej w przypadku aktywności.
UWAGA! Latem zapotrzebowanie wody wzrasta o 250 ml na każdy stopień powyżej 37 st. C. Podczas upałów ważna jest także troska o wartościowe sole minerałów – zwłaszcza sodu i potasu.
Gdy dopada w starszym wieku…
Na odwodnienie szczególnie podatne są osoby starsze. Dlatego naszych seniorów szczególnie uczulamy na regularne popijanie wody lub niesłodzonej herbaty. W przypadku naszych dziadków wzmożone pragnienie może być też sygnałem chorób nerek czy Parkinsona. Ważne żeby przyjrzeć się temu tematowi bliżej w takim kontekście i skonsultować go w razie potrzeby z lekarzem.
Jak leczy się odwodnienie?
Leczenie i profilaktyka odwodnienia stawia nacisk na zapobieganiu dalszej utracie wody z organizmu i uzupełnianiu jej niedoborów. W przypadku odwodnienia hipertonicznego podaje się płyny – wodę lub niesłodzoną herbatę. Niedoborów płynów nie można uzupełniać zbyt gwałtownie, a należy działać stopniowo i łagodnie. W poważniejszych przypadkach konieczne bywa podanie glukozy (odwodnienie hipertoniczne) lub roztworu chlorku sodu (odwodnienie hipotoniczne). W skrajnych przypadkach leczenie odwodnienia opiera się na hospitalizacji.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.