Słodycze w diecie: dlaczego jemy tak dużo cukru? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Słodycze w diecie: dlaczego jemy tak dużo cukru?

Słodycze w diecie: dlaczego jemy tak dużo cukru?

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Icons8 Team on Unsplash

Cukier w diecie, a właściwie nadmierne spożycie słodyczy należy także zrozumieć z perspektywy psychologicznej. Kiedy poznamy przyczyny nadmiernego zjadania słodyczy, łatwiej będzie uniknąć konsekwencji w postaci otyłości i chorób z nią związanych.

Autor: Alinka Varabyeva

Naukowcy coraz częściej porównują uzależnienie od cukru z uzależnieniem od narkotyków. W nadmiernych ilościach słodycze wywołują uczucie euforii i zapewniają dodatkową energię.
Nadmierne spożycie słodyczy może być także związane z brakiem chromu, magnezu, zaburzeniami dopływu krwi i innymi poważnymi problemami. Ale główną przyczyną nadmiernego spożycia słodyczy jest uzależnienie psychologiczne.

>>> Bon turystyczny 500 plus – gdzie go wykorzystać po sezonie?

Nadmiar słodyczy w diecie, a emocje

Jednym z powodów nadmiernego spożywania słodyczy jest rozwiązanie problemów emocjonalnych. Mogą to być różne emocje: stres, strach, nuda, radość (na przykład: wreszcie skończyłam tę prezentację, dobra robota, nagrodzę się czekoladą). Niektórzy czują spokój, gdy jedzą słodycze, a niektórzy jedzą słodycze, aby uspokoić się po kłótni z ukochaną osobą.
Dla niektórych słodycze są fajne, ponieważ wyglądają pięknie, są sprzedawane w pięknych i żywych opakowaniach - pułapka dla estetów.

Jedzenie słodyczy na zapas?

W przypadku osób starszych mogą istnieć inne powody związane ze wspomnieniami z dzieciństwa, kiedy na przykład w latach siedemdziesiątych brakowało niektórych produktów (choćby czekolady). Z tego powodu podświadomie ludzie zaczynają ją jeść, ponieważ następnym razem może nie być (działa ich podświadomość). Aby się tego pozbyć, twój ulubiony produkt powinien być stale u ciebie w domu i nie ma znaczenia, czy chcesz go dzisiaj, czy nie. Jest to konieczne, aby mózg przyzwyczaił się do tego, że ten produkt zawsze jest i że możesz go zjeść w dowolnym momencie.

Złe nawyki żywieniowe przyczyną nadmiaru słodyczy w diecie

Kolejnym poważnym problemem mogą być złe nawyki żywieniowe. Większość z tych nawyków pochodzi z dzieciństwa. Zły nawyk jest czymś, co łatwo zmienić. To mogą być na przykład:


1) Po obiedzie zawsze pijesz herbatę z czymś słodkim. Chcesz słodyczy albo nie chcesz. Jest to nawyk, który został nam zaszczepiony, w rzeczywistości w tym momencie jesteśmy już nasyceni i nie chcemy niczego słodkiego.

2) Za każdym razem, gdy wychodzisz do kina, kupujesz popcorn i napój gazowany, wydaje się, że film nie jest filmem, jeśli ich nie weźmiesz i nie zjesz.

3) Jedzenie przed telewizorem (na przykład frytki).

4) Świętujesz urodziny, ale co to za urodziny bez ciasta?

Tych nawyków nie można usunąć, ale można je zastąpić czymś innym.


Prawdopodobnie nie ma wśród nas kobiety, która byłaby zawsze zadowolona ze swojej sylwetki. Pragnienie odchudzania jest dobrze znane każdej z nas. Przyczyną nadwagi z reguły są emocje, które popychają nas do spożycia pokarmu bez odczuwania głodu.

Po zrozumieniu przyczyny łatwiej będzie nam rozwiązać problem i sobie z nim poradzić.

Autor: Alinka Varabyeva

>>> Czytaj też: Niedobory żelaza u dziecka: co powinna zawierać dieta przy niedoborach żelaza

Bibliografia:

1) Svetlana Bronnikova “Intuitive nutrition. How to stop worrying about food and lose weight”

2) Podstawy nauki o żywieniu człowieka pod redakcją Wojciecha Roszkowskiego

3) Sergey Klyuchnikov’s online lecture on YouTube