Obecnie nie ma osoby, która nie korzystałaby ze smartfona, a nawet kilku (prywatny, służbowy, itp.). Telefon komórkowy nie służy już wyłącznie do rozmów, ale również do pisania smsów, odbierania maili, korzystania z mediów społecznościowych, szukania informacji w sieci oraz grania i korzystania z wielu różnych aplikacji. Do tego dochodzi jeszcze korzystanie z tabletów i laptopów. Z telefonem w ręku spędzamy dziennie nawet 10 godzin! W tym czasie nasz kręgosłup znajduje się w nienaturalnej pozycji co ma duże konsekwencje dla naszego zdrowia.
Syndrom sms-owej szyi – na czym polega?
Syndrom SMS-wej szyi (text neck syndrome) to zespół objawów powstałych na skutek długotrwałego korzystania ze smartfona, a także tabletu i laptopa. Używając tego typu urządzeń pochylamy się do przodu, co powoduje, że nasza głowa zwisa nienaturalnie. Głowa człowieka waży ok. 5,5 kg. W pozycji pionowej kręgosłup nie ma problemu z jej utrzymaniem i zachowaniem prawidłowej postawy. Wszystko się zmienia jeśli pochylimy głowę do przodu.
Niewielkie nachylenie pod kątem zaledwie 15 st. sprawia, że kark zostaje obciążony ciężarem 12 kg. Jeżeli pochylimy głowę o 60 st. (a pod takim kątem zwykle korzystamy ze smartfona) nacisk na kark jest 5 razy większy niż waga głowy i wynosi aż 27 kg!
W takiej pozycji oczywiście możemy wytrzymać, ale nie powinna ona trwać dłużej niż kilka minut. Jeśli systematycznie przebywamy w tej pozycji po kilka lub kilkanaście godzin dziennie w naszym kręgosłupie rozpoczyna się proces zwyrodnieniowy, a nienaturalna pozycja utrwala się.
Syndrom sms-owej szyi – objawy
- ból szyi i karku szczególnie przy przechylaniu głowy,
- ogólne bóle pleców i odczuwanie dyskomfortu,
- bóle ramion i drętwienie rąk również w nocy,
- mrowienie, kłucie lub piekący ból szyi i ramion,
- bóle między łopatkami,
- bóle głowy, zwłaszcza migrenowe i odczuwane w tylnej, dolnej części głowy,
- sztywność karku,
- ograniczenie ruchomości szyi.
Ignorowanie tych objawów prowadzi do przedwczesnych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które do tej pory były charakterystyczne dla ludzi w podeszłym wieku, a obecnie dotyczą coraz większej liczby osób w wieku 30 – 40 lat. Wiąże się to z siedzącym trybem życia, nieprawidłową pozycją ciała podczas pracy biurowej oraz brakiem aktywności fizycznej.
Oprócz wyżej wymienionych objawów utrzymywanie pochylonej do przodu głowy prowadzi do zmniejszenia pojemności płuc nawet o 30 proc. Prowadzi to do zmniejszenia wydolności organizmu i pogorszenia samopoczucia. Możesz wtedy szybciej się męczyć oraz odczuwać zmęczenie nawet wstając rano ze snu. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest również depresja, problemy trawienne oraz neurologiczne.
Syndrom sms-owej szyi – jak mu zapobiec?
Aby nie doprowadzić się do skrajności warto zadbać zawczasu o prawidłową postawę podczas korzystania z telefonu komórkowego, a przede wszystkim ograniczyć czas spędzany ze smartfonem w ręku. Jeśli jesteś pracownikiem biurowym i telefon komórkowy, tablet czy laptop to Twoje narzędzie pracy cały czas kontroluj swoją postawę. Urządzenie podnieś nieco wyżej, aby głowa nie opadała zbyt nisko. Co ok. 1-2 godziny rób krótkie przerwy, wyprostuj się, wstań, przejdź się i przybierz naturalną postawę ciała. W wolnym czasie natomiast nie zapominaj o aktywności fizycznej: biegaj, idź na basen lub na siłownię.
Wykonuj następujące ćwiczenia:
- krążenia głowy naprzemiennie raz w lewo, raz w prawo,
- podnoszenie wyprostowanych rąk do góry,
- dotykanie uchem do ramienia naprzemiennie raz prawego, raz lewego,
- obracanie głowy maksymalnie w lewą i prawą stronę (jak przy oglądaniu się za siebie),
- lekkie przyciskanie głowy prawą ręką w prawą stronę i lewą ręką w lewą stronę.
ZOBACZ TAKŻE:
Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa w ciąży? – ZOBACZ FILM!>>
Dopuszczalna ilość witamin i składników mineralnych w suplementach diety>>