Tabela oceny w skali Apgar – TO WARTO WIEDZIEĆ! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Tabela oceny w skali Apgar – TO WARTO WIEDZIEĆ!

Tabela oceny w skali Apgar – TO WARTO WIEDZIEĆ!

Autor zdjęcia/źródło: skala Apgar @ Zaprojektowane przez Freepik

Każdy wie, że dzięki tej tabeli ocenia się stan zdrowia noworodka zaraz po porodzie. Warto wiedzieć jednak odrobinę więcej, czyli zdawać sobie sprawę z tego co dokładnie podlega ocenie i o czym świadczy dany wynik. Wyjaśniamy co mówi nam tabela oceny w skali Apgar o naszych dzieciach.

Tuż po urodzeniu dziecka neonatolog sprawdza stan zdrowia naszego maluszka i oceni go na podstawie tzw.  tabeli oceny w skali Apgar. Tabela ta powstała w latach 50. XX w. i służy nam do dzisiaj. Maksymalnie zdrowe dziecko w bardzo dobrym stanie może dostać 10 punktów. Może się także zdarzyć, że z jakiegoś powodu lekarz będzie powtarzał test w ciągu pierwszych minut po porodzie.

Podczas badania lekarz ocenia:

  1. Zabarwienie skóry,
  2. Czynności oddechowe,
  3. Czynności serca,
  4. Napięcie mięśni,
  5. Reakcje na odruchy.

UWAGA! Mała ilość punktów w skali Apgar wcale nie oznacza, że dziecko będzie się gorzej rozwijać. Mały wynik mówi jedynie o tym, że dziecko potrzebuje doraźnej pomocy. Wyjątkiem jest niedotlenienie, które rzeczywiście może mieć konsekwencje w przyszłości!

Tabela oceny w skali Apgar – INTERPRETACJA:

10 – Bardzo dobry stan zdrowia dziecka.

8-9 – Bardzo dobre prognozy dla dziecka.

4-7 – Stan średni, prawdopodobnie zostanie podjęta resuscytacja i podanie tlenu.

3-1 – Potrzebna jest akcja ratująca życie.

Po ocenie w skali Apgar, jeśli wynik wypadnie pozytywnie, opatulony ciepło maluszek trafi w Twoje ramiona. Więcej na temat kangurowaniu maluszka piszemy w artykule: „Naturalna bliskość, czyli jak działa kangutowanie” >>

Od powrotu rodziców z dzieckiem do domu to wy stajecie się badaczami rozwoju swojego dziecka. Od tego momentu bacznie obserwujcie zachowanie dziecka, jego odruchy, nabywanie nowych umiejętności, zainteresowania, wagę, wzrost, apetyt itd. Pomóc Wam w tym mogą liczne narzędzia jak np. siatki centylowe >> czy listy kamieni milowych w rozwoju dziecka. Zawsze także stawiajcie na swoją rodzicielską intuicję. Zatem jeśli coś Was zaniepokoi nie bójcie się pytać, czy chodzić na konsultacje.

ZOBACZ TAKŻE:

Rozwój dziecka – kamienie milowe w okresie 3.-6. miesiąca>>