To musisz wiedzieć, gdy bawisz się z dzieckiem - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

To musisz wiedzieć, gdy bawisz się z dzieckiem

To musisz wiedzieć, gdy bawisz się z dzieckiem

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Dorośli z pokolenia Z pamiętają, że z nimi rodzice raczej niechętnie się bawili. Zawsze był jakiś kompan do zabawy w podobnym wieku. Jeśli nie brat lub siostra, to przynajmniej kolega z podwórka, sąsiad albo kuzyn. Dzieci zajmowały się sobą i nie mogły poskarżyć się rodzicom, że się nudzą.

Na szczęście czasy się zmieniły. Dzisiaj świadome rodzicielstwo to już nie tylko trend, a sposób na wychowanie pewnych siebie, empatycznych i zaradnych dorosłych. Rodzice chętnie więc poświęcają czas swoim pociechom, włączając się we wspólną zabawę. Jak ona powinna wyglądać? Podpowiadamy!

Wspólna zabawa – czy naprawdę buduje więzi?

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się odmówić dziecku, kiedy to prosiło „pobaw się ze mną”. To naturalne. Dorośli wyczerpani są swoimi obowiązkami, a zabawa kolorowymi przedmiotami wcale ich nie relaksuje. Tymczasem wspólna zabawa to najlepszy sposób na budowanie relacji z dzieckiem. Nie musisz od razu planować w swoim grafiku 3 godzin dziennie, które poświęcisz na budowanie z klocków czy jazdę samochodami po wymyślonej autostradzie. Ale usiądź na dywanie choćby na 15-20 minut i pozwól, by dziecko moderowało zabawę. Włącz się w nią naturalnie i spędź ze swoją pociechą chociaż te krótkie chwile. Jeśli nauczysz go, że poświęcasz mój swój cenny czas, ono w przyszłości odwdzięczy Ci się tym samym.

Zabawa z dzieckiem to jasny sygnał, że malec ma Twoją uwagę

Bądź teraz ze sobą zupełnie szczery i pomyśl, ile Twojej uwagi dostaje dziecko? Czy kiedy rozmawiasz przez telefon, usilnie próbuje Ci przerwać, dopraszając się chociaż kilku sekund z tej uwagi, którą poświęcasz rozmówcy? To jasny sygnał, że malcowi brakuje Twojej czynnej uwagi. A naprawdę potrzebuje on zwykle kilku minut aktywnego zaangażowania rodzica, by czuć się bezpiecznie.

Wspólna zabawa jest taką formą pozytywnej uwagi. Poświęć dziecku kilkanaście minut dziennie na budowanie z klocków, grę planszową czy odgrywanie scenek z lalkami w roli głównej. Jeśli nie lubisz bawić się zabawkami postaw na kreatywną pracę stolikową (np. robienie kartonowych klocków), wspólne eksperymenty w kuchni, oglądanie rodzinnych albumów czy chociażby domowe obowiązki, jak składanie ubrań czy wycieranie kurzy, przy których możecie porozmawiać lub śpiewać ulubione piosenki. Na portalu piekne-rzeczy.pl możesz sprawdzić, jakie obowiązki domowe może wykonywać Twoje dziecko mając 5, 6 czy 7 lat.

Czy zawsze trzeba się bawić w domu?

Nie każdy rodzic lubi bawić się z dzieckiem na podłodze. Dorosłych nudzi odgrywanie scenek z życia przedszkolaka lub zabawa w lekarza, którą malec z uwielbieniem wymusza na rodzicach każdego dnia od wielu tygodni. Z drugiej strony nadmiar obowiązków i myśl o tym, co jeszcze trzeba zrobić, powodują, że rodzice uciekają od spontanicznej zabawy. W takiej sytuacji najlepiej odciąć się od tego, co na Ciebie „dzisiaj jeszcze czeka” i wyjść z domu.

Szczególnie latem jest tak wiele okazji do wspólnej zabawy na zewnątrz. Pamiętaj przy tym, że wykształcenie w dziecku nawyku zdrowego stylu życia to także Twoje zadanie. A jak zrobić to lepiej niż poprzez wspólną zabawę? Wybierzcie się na rower, nad wodę, na spacer po lesie i czerpcie satysfakcję z czasu spędzonego w swoim towarzystwie!