(U babcie jest słodko @ pixabay.com)
Babcia i dziadek to najważniejsze po rodzicach osoby w życiu dziecka. Ich rola nie powinna ograniczać się tylko do funkcji usługowej. Są oni potrzebni w rozwoju malucha, a ich życiowy bagaż, znacznie większy niż rodziców, sprawia że międzypokoleniowy przekaz staje się bogaty.
To babcia i dziadek przekazują dziecku wszystkie domowe tradycje, opowiadają rodzinne historie, a tym samym umacniają rodzinne więzi dziecka.
Rola dziadków w życiu dziecka
Odpowiedzialność za wychowanie dziecka głównie ponoszą rodzice. Istotne jest więc, aby współpracowali oni mądrze z dziadkami, wyznaczając granice i zasady wychowania dziecka. Nie krytykuj dziadków, że zbytnio pobłażają dzieciom. Tak działo się od pokoleń i wszyscy wiemy, że ich zadaniem jest dać wnuczkom dużo ciepła, miłości i opieki. Cierpliwość babci i dziadka jest niezastąpiona. To oni mają czas wysłuchać malucha. Prawie zawsze znajdują czas na zabawę, uczą go poznawać pierwsze literki i liczyć do dziesięciu.
Za co dzieci kochają dziadków?
Prawie dla wszystkich dzieci babcia i dziadek to szczęśliwe i beztroskie dzieciństwo. To czas zabawy i jedzenia słodyczy. W ramionach babci dziecko może się wypłakać i zdradzić na ucho najbardziej sekretne rzeczy. Dlaczego tak jest?
- Babcia i dziadek zawsze mają czas dla dziecka. Są już na emeryturze, a przy większości domowych obowiązków zastępują ich młodsi.
- Są dobrymi słuchaczami, a w chwili dziecięcych niepowodzeń pocieszycielami.
- Kupują prezenty, nie krzyczą jak rodzice.
- Gdy mieszkają daleko, odwiedziny ograniczają się do uroczystości rodzinnych, świąt i wakacji. Te miłe okazje utrwalają w dziecku przyjemne wspomnienia.
Prawidłowe rodzinne relacje
Dziadkowie, którzy towarzyszą rodzinie nie powinni zastępować rodziców w wychowaniu dzieci. Pomoc, wsparcie i doradzanie, jak najbardziej, jednak główne decyzje wychowawcze powinni podejmować rodzice. Często bywa inaczej. Doprowadza to do konfliktów, na których najbardziej traci dziecko. Żyjąc między światem zasad rodziców i zasad dziadków traci ono poczucie bezpieczeństwa. Jak postępować, żeby tak się nie działo?
- Porozmawiaj z dziadkami i ustal zasady dotyczące wychowania dziecka. Zastanów się, na jakie ustępstwa możecie sobie pozwolić, a na jakie nie.
- Naucz dziecko przestrzegania i nie łamania tych zasad. Gdy dziadkowie, chcąc je złamać, spotkają się z kilkukrotną odmową ze strony dziecka, szybko się zniechęcą.
- Gdy konflikt między dziadkami a rodzicami przybiera na sile, lepiej pójdź na kompromis. Nie krytykuj ich przy dziecku. Maluch od razu wyczuje nerwową atmosferę.
- Pozwól dziadkom raz na jakiś czas rozpieścić malucha i na przykład podczas jej wizyty pozwól zjeść mu więcej słodyczy, czy później niż zwykle pójść spać.
- Gdy twoje kontakty z teściowa są dosyć szorstkie niech zabierze do siebie malucha, chociażby na weekend. Nie prowokuj konfliktów.
W wielu sytuacjach babcia i dziadek są niezastąpieni. Gdy musisz iść do pracy, a dziecko jest chore, lub gdy masz na wieczór bilety do teatru. Dziadkowie prawie nigdy nie odmawiają. Pamiętaj, że oni także potrzebują kontaktu z wnukami. Na stare lata czują się mniej potrzebni i bezczynni. Opieka nad wnukami świetnie zapełnia im tą „życiową lukę”.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Zaburzenia więzi u dzieci a uzależnienie od Internetu>>
Jakie możliwości mają rodzice sześciolatków? PODPOWIADAMY!>>