Uczulenie na jad owadów - czym jest i jak postępować gdy dojdzie do ukąszenia? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Uczulenie na jad owadów - czym jest i jak postępować gdy dojdzie do ukąszenia?

Uczulenie na jad owadów - czym jest i jak postępować gdy dojdzie do ukąszenia?

Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu

Uczulenie w wyniku użądlenia przez owady jest często bagatelizowane, pomimo że może nieść bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Zazwyczaj jest spowodowane alergią na jad owadów, który po kontakcie z organizmem wyzwala szereg reakcji obronnych.

Na terenie Polski pod tym względem najbardziej niebezpieczne są owady, takie jak: pszczoła, osa, trzmiel, szerszeń oraz bzyg, których aktywność szczególnie wzmaga się w okresie letnim.

Jak wygląda reakcja po użądleniu?

U osób, które nie wykazują cech nadwrażliwości na substancje zawarte w jadzie owadów, reakcja po użądleniu będzie przypominała klasyczną, miejscową zmianę, o umiarkowanej bolesności i zaczerwienieniu. Zwykle powinna ustąpić w ciągu doby lub maksymalnie w czasie 2-3 dni. Niestety w niektórych przypadkach reakcja w następstwie użądlenia może wyglądać zdecydowanie gorzej. Zdarza się, że miejsce po kontakcie z owadem rozrasta się do dużych rozmiarów (średnica ponad 10 cm), czemu może towarzyszyć ogólne złe samopoczucie. Natomiast jednym z najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia jest uogólniona reakcja alergiczna przebiegająca ze świądem skóry, poczuciem niepokoju, trudnościami w oddychaniu, chrypką i spadkiem ciśnienia tętniczego. Kiedy pojawią się takie objawy, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, ponieważ istnieje bardzo wysokie ryzyko rozwoju wstrząsu anafilaktycznego.

Kto jest wrażliwy na jad owadów?

Aby doszło do nadmiernej reakcji w odpowiedzi na użądlenie, dana osoba musi wykazywać podatność na dany alergen zawarty w jadzie. Jest to tak zwany alergen, który po kontakcie z układem immunologicznym organizmu wyzwala całą kaskadę reakcji. Wytwarzane w tym czasie elementy prozapalne rozpoczynają alergię, dając charakterystyczne objawy. Jeżeli nie ma pewności, czy dana osoba wykazuje cechy alergii, można to sprawdzić, wykonując proste testy skórne.

Co zrobić, kiedy wystąpią objawy alergii?

Jeżeli doszło do użądlenia przez owada, który pozostawił w skórze żądło, należy jak najszybciej je usunąć (najlepiej jednym palcem, nie ściskając woreczka jadowego). Następnie miejsce ekspozycji zaleca się ochłodzić, wykorzystując w tym celu lód owinięty w czysty materiał. Dobrze jest obserwować miejsce użądlenia i w razie wystąpienia niepokojących objawów zgłosić się do lekarza. Natomiast gdy objawy są umiarkowane i występuje dokuczliwe swędzenie, można zastosować leki przeciwhistaminowe, przez co na alergię Claritine będzie dobrym rozwiązaniem.

Czy można się wyleczyć z alergii na jad?

Jeżeli istnieje obiektywne wskazanie, a przypadek został skonsultowany z lekarzem, można wykonać specjalne zabiegi odczulające. Jest to tak zwana immunoterapia, która polega na stopniowym podawaniu coraz większej dawki alergenu, na który dana osoba jest uczulona. Takie działanie służy wytworzeniu tolerancji przez układ odpornościowy, który przyzwyczaja się do kontaktu z obcą substancją i po pewnym czasie przestaje na nią reagować.