Narodziny dziecka to jeden z najważniejszych momentów w życiu. Tuż po nich okazuje się, że rodzice nagle mają dużo mniej czasu na pozostałe sprawy, bo całą uwagę od teraz skupia mały człowiek i jego potrzeby. A przynajmniej większość uwagi. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak zgłosić urodzenie dziecka online i jakie przy okazji można załatwić formalności.
Jak zgłosić urodzenie dziecka online? To jest proste
Na zgłoszenie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni. Co ważne, do dokonania tego faktu wystarczy tylko jeden z opiekunów. Narodziny dziecka możesz zgłosić także online, bez wychodzenia z domu. A to ważne w obecnej pandemicznej rzeczywistości, a poza tym, pozwala oszczędzić sporo czasu.
Pamiętaj, aby przed przystąpieniem narodzin dziecka online mieć już pewność i decyzję, jakie imię chcecie mu nadać. Musisz także mieć aktywny profil zaufany, którym potwierdzisz dane w zgłoszeniu narodzin dziecka online.
Narodziny dziecka online można zgłosić wchodząc na stronę www.gov.pl. W prawym górnym rogu strony znajdziesz wejście na konto Mój GOV - kliknij i zaloguj się profilem zaufanym. Po zalogowaniu wybierzcie e-usługę: Zgłoś narodziny dziecka online. Następnie odpowiednie formuarze przeprowadza Cię po kolei przez proces rejestracji.
Jak zarejestrować narodziny dziecka online KROK po KROKU
Praktycznie, aby zarejestrować dziecko online, po zalogowaniu się profilem zaufanym na stronie gov.pl, masz tylko 5 kroków do wykonania:
- Oświadcz, że jesteś rodzicem.
- Sprawdź poprawność swoich danych oraz wprowadź dane drugiego rodzica.
- Uzupełnij dane dziecka (w tym imię).
- Wybierz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.
- Sprawdź wszystkie informacje we wniosku i podpisz go profilem zaufanym.
Pamiętaj aby podać również swój adres e-mail i numer telefonu. Będą niezbędne do kontaktu, jeśli kierownik Urzędu Stanu Cywilnego będzie potrzebował dodatkowych danych.
Dzięki zarejestrowaniu narodzin dziecka online możesz również otrzymać pocztą elektroniczną dodatkowe dokumenty, które będą niezbędne po narodzinach dziecka. Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządzi akt urodzenia, a także jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia oraz powiadomienie o nadaniu numeru PESEL. A jeśli dziecko zostanie zameldowane, doda także zaświadczenie o zameldowaniu.
CZYTAJ TEŻ >> Trendy rodzicielskie na 2022 - co będzie ważne?