Opublikowany przez: ULA 2011-10-11 11:52:37
W wyniku badania przeprowadzonego w ciągu ostatnich sześciu lat na 800 zdrowych kobietach szwedzcy naukowcy dowiedli, że najbardziej niekorzystny dla naszych włosów czas to właśnie jesień… Dlaczego?
Ludzki włos rośnie przeciętnie od dwóch do sześciu lat. Aż 90 procent włosów na naszej głowie cały czas rośnie, natomiast 10% jest w stanie spoczynku, co trwa od dwóch do sześciu miesięcy aż do ich wypadnięcia. Następnie mieszki włosowe trzy miesiące „odpoczywają” i potem cały proces jest powtarzany. Badając ten proces szwedzcy naukowcy odkryli, że najczęściej włosy kobiet zaczynają wypadać w październiku. Jak poradzić sobie z tym problemem?
Leki związane niekorzystnie z wypadaniem włosów:
- Roaccutane stosowany przy chorobach łojotokowych (np. trądziku)
- na wysokie ciśnienie krwi
- przeciwzakrzepowe
- antydepresanty
- niesteroidowe leki przeciwzapalne
Niedobór żelaza
Brak wystarczającej ilości żelaza jest najczęstszą przyczyną utraty włosów u kobiet przed menopauzą. Za najczęstsze przyczyny niedoboru żelaza uznaje się: jego brak w diecie, obfite miesiączki oraz poród (podczas którego traci się dużo krwi).
Dobre źródła żelaza to czerwone mięso, żółtka i zielone warzywa liściaste. We wchłanianiu żelaza pomaga także witamina C,
Warto pamiętać, że wypadanie od 40 do 120 włosów dziennie jest zjawiskiem normalnym. Jeśli tracisz ich więcej poproś lekarza rodzinnego o badanie na poziom żelaza oraz ferrytyny.
Zespół policystycznych jajników
Drugą najczęstszą przyczyną utraty włosów u kobiet przed menopauzą jest zespół policystycznych jajników, który powiązany jest z nadmierną ilością testosteronu. Może on powodować nadmierne owłosienie ciała ale tym samym utratę włosów na głowie. Inne objawy zespołu policystycznych jajników to: trądzik, przyrost masy ciała, depresja.
Problemy z tarczycą
Według naukowców nadczynność lub niedoczynność tarczycy może powodować znaczne przerzedzenie włosów - szczególnie, gdy choroby tarczycy jest rodzinna lub gdy kobieta urodziła dziecko. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli problemy z tarczycą zostaną pokonane włosy stają się gęstsze.
Stres
Stres może prowadzić do przedwczesnego łysienia, zmuszając włosy w stanie spoczynku do wypadnięcia przed czasem. Chroniczny stres może również wysyłać sygnały do układu odpornościowego, które sprawiają, że białe krwinki atakują mieszki włosowe. Jeśli chroniczny stres związany jest z nagłym wstrząsem może powodować szczególną formę wypadania włosów, czyli tzw. łysienie plackowate.
Źródło: dailymail.com.uk
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
188.146.*.* 2018.03.01 12:37
Witam ja osobiści stosował wiele odżywek i suplementów i nic nie działało. Polecam zarobić serie zabiegów mezoterapii.
rozyczka555 2017.07.14 11:27
Od początku września aż do kwietnia łykam witaminę D3 oraz olej z wiesiołka w kapsułkach polskiego Gal'a. Nie wiem co to jasienne wypadanie włosów (wiosenne też nie :P ).
ania_mama 2013.05.29 12:32
O co jak o co, ale o włosy staram się wyjątkowo dbać. Używam dobrych kosmetyków z naturalnych składników, piję pokrzywę i raz w roku robię kurację exagonem. Moje włosy są dzięki temu w naprawdę dobry stanie, więc radzę Wam bardziej skupić się na pielęgnacji - wtedy problemy z wypadaniem miną.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.