W 2024 zmienią się wymagania dla chrzestnych? ZOBACZ! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

W 2024 zmienią się wymagania dla chrzestnych? ZOBACZ!

W 2024 zmienią się wymagania dla chrzestnych? ZOBACZ!

Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa Freepik

Coraz częściej pojawiają się informacje o zmianie wymagań dla osób, które będą chciały zostać chrzestnymi w tym roku. Co ma się zmienić?

Chrzestny może mieć w rodzinie niezwykle ważną rolę do odegrania. Odpowiada bowiem za wychowanie dziecka w wierze i przekazanie mu katolickich wartości, a to dla wielu rodzin ma ogromne znaczenie. Często jednak rola chrzestnego lub chrzestnej sprowadza się jednak do celebrowania rodzinnych uroczystości i dawania chrześniakowi prezentów. Okazuje się, że już w tym roku wcale nie będzie tak łatwo zostać chrzestnym lub chrzestną.

Jak zostać chrzestnym? W 2024 może być nieco trudniej

Część wymagań, jakie kościół stawia przed przyszłymi chrzestnymi, nie zmieni się. Nadal, aby zostać chrzestnym lub chrzestną należy mieć ukończone 16 lat. Powinni również być praktykującymi katolikami, aby móc skutecznie wspierać rodziców w wychowaniu dziecka w wierze i zgodnie z zasadami wiary katolickiej. Chrzestnym lub chrzestną może być osoba, której udzielono sakramenty w kościele katolickim – czyli została ochrzczona i przyjęła Komunię. Również osoby żyjące w związkach nieformalnych lub cywilnych, mogą napotkać trudności na drodze do zostania chrzestnymi, gdyż zgodnie z Encykliką Familiaris Consortio, rolę tę mogą pełnić jedynie małżonkowie, którzy zawarli ślub kościelny.

Nowe wytyczne dla chrzestnych

Do tych dość rygorystycznych wymogów dojdą ponoć jeszcze w tym roku inne. Osoby, które będą chciały pełnić rolę matki lub ojca chrzestnego będą musiały przynieść ze swojej parafii zaświadczenie o religijności. A w określonych przypadkach, gdy nie będą one spełniać kryteriów określonych w kościele katolickim (między innymi ślubu kościelnego itp.), proboszcz może odmówić wydania takiego zaświadczenia. W niektórych parafiach może się też zdarzyć, że ksiądz poprosi kandydata na chrzestna czy chrzestnego o podpisanie oświadczenia, że żyją zgodnie z regułami kościoła katolickiego. Coraz częstsza praktyką są też specjalne kursy przygotowujące w parafiach, do zostania matka lub ojcem chrzestnym.

CZYTAJ TEŻ >> Mama samodzielna - na jakie zasiłki i dodatki może liczyć?