Opublikowany przez: monika.g 2017-01-10 00:13:32
Autor zdjęcia/źródło: W czym jest gluten? @ dashu83 / Freepik
Po pierwsze należy sobie zadać pytanie czym jest gluten. Gluten to białko znajdujące się w zbożach. W takim razie w czym jest gluten? Znajdziemy go w życie, owsie, pszenicy, jęczmieniu, orkiszu, pszenżycie, pszenicy płaskurce i kamucie. Są to zboża używane w większości wyrobów zbożowych takich jak makarony, pieczywo czy wypieki, niełatwo jest więc ich unikać. Dodatkowo nawet zboża nie zawierające glutenu w procesie produkcji odbywającym się w tym samym zakładzie co zboża z glutenem, przetwarzane na tej samej linii produkcyjnej mogą być zanieczyszczone glutenem. Dla chorych na celiakię nawet niewielka dawka tak zanieczyszczonego produktu może stać się przyczyną groźnej dla zdrowia reakcji autoimmunologicznej organizmu.
Gluten zawierają również produkty przetworzone takie jak wędliny, jogurty owocowe, serki topione, majonezy, mieszanki przypraw, pasztety, mięso mielone, słodycze piwo, alkohole smakowe, a nawet leki. Mogą one zawierać słód jęczmienny lub błonnik pszenny, które mają gluten.
Warto zwracać uwagę na oznaczenia na opakowaniach produktów, które zawierają ostrzeżenia o alergenach. Produkty bezglutenowe natomiast oznaczone są znakiem przekreślonego kłosa, w takim produkcie możemy mieć pewność, że nie ma szkodliwego dla nas glutenu.
Gluten jest niebezpieczny dla osób z alergią, nietolerancją glutenu oraz dla chorych na celiakię. Alergia tak jak nietolerancja jest nadwrażliwością organizmu na gluten. Jednak różni się ona od nietolerancji tym, że powoduje reakcję immunologiczną organizmu, podczas gdy nietolerancja wywołuje objawy ze strony układu pokarmowego. Tak więc alergia powoduje reakcję obronną organizmu, który odbiera cząsteczki glutenu jako intruza i atakuje go próbując go zwalczyć jak wirusa. Natomiast nietolerancja jest spowodowana brakiem w organizmie enzymu, który odpowiada za rozkład glutenu i przyswajanie go przez układ pokarmowy. Celiakia to zupełnie inne schorzenie, które również spowodowane jest spożyciem glutenu, ale on tylko ujawnia chorobę, nie wywołuje jej. Choroba ta ma najcięższy przebieg i nie da się jej wyleczyć. Dieta eliminacyjna w przypadku celiakii musi być przestrzegana do końca życia, w przeciwieństwie do alergii czy nietolerancji, w których po okresie eliminacji następuje stopniowe powracanie do spożywania produktów zawierających gluten. Celiakia to choroba trzewna, w której organizm wytwarza przeciwciała przeciwko glutenowi. Te natomiast atakują i niszczą kosmki jelitowe. Takie uszkodzenie powoduje osłabienie wchłaniania substancji odżywczych i prowadzi do niedoborów składników mineralnych oraz witamin.
Objawy alergii na gluten to wymioty, biegunka, wstrząs anafilaktyczny, pokrzywka skórna, wodnisty katar, skurcz oskrzeli, zmiany skórne o typie atopowego zapalenia skóry. Mogą wystąpić w ciągu kilku minut do godziny po spożyciu pokarmu zawierającego gluten. Jednak nie zawsze alergia jest tak oczywista i jej objawy mogą pojawić się nawet po kilku dniach na skutek nagromadzenia glutenu w organizmie. Wtedy przeważnie jest to biegunka lub ostre atopowe zapalenie skóry, mogą wystąpić również bóle brzucha i wymioty.
Objawy celiakii pojawiają się już u niemowląt w chwili rozszerzania diety dziecka. Jeśli maluch ma celiakię i otrzymuje w pokarmie gluten to następuje u niego zahamowanie przyrostu masy ciała, przewlekła biegunka, bóle brzucha, wymioty, brak apetytu, osłabienie mięśni, częste infekcje.
Bezpieczne dla alergików, osób z nietolerancją glutenu oraz chorych na celiakię są produkty takie jak: kukurydza, ryż, komosa ryżowa, ziemniaki, soja, proso, gryka, tapioka, amarantus, maniok, soczewica, fasola, sago, sorgo, orzechy, a także mięso, owoce i warzywa.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
89.25.*.* 2017.01.13 10:26
Swoje już przeżyłam i różne zawirowania z glutenem namąciły mi w życiu... Skorzystajcie z mojego doświadczenia życiowego i nie narażajcie się na to co ja przeżyłam. Też cały czas myślałam, czy ten gluten przypadkiem mi nie szkodzi, czy go nie wyeliminować, ale jakoś tylko na myśleniu się kończyło. Niestety, kiedy zacząłem go eliminować, było już za późno, chociaż gdybym jeszcze robiła to dobrze... Okazało się, że nie mam żadnej nadwrażliwości ani alergii tylko choruję na celiakię, która niestety doprowadziła moje jelita do takiego stanu, że dalej biorę sterydy żeby coś było przez nie wchłaniane :( Teraz wiem, że mogłam zrobić jedno badanie dna ze śliny i zadziałać wcześniej :( No ale dla mnie już za późno
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.