Opublikowany przez: ULA 2011-08-24 14:00:40
Lato to sezon idealny dla… złodziei
Trzeba mieć świadomość, że urlopowicze są często łatwym i atrakcyjnym „obiektem” do kradzieży …
Aby uniknąć po powrocie bardzo przykrej niespodzianki jaką jest zdewastowany i okradziony dom lub mieszkanie, przed wyjazdem trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu naszego miejsca zamieszkania - a przede wszystkim:
- poinformowaniu zaufanych sąsiadów, którzy w tym czasie będą w domu, o terminie naszego wyjazdu i poproszeniu ich o zwróceni uwagi na nasze mieszkanie/dom a nawet zostawieniu im kluczy
- należytym zabezpieczeniu drzwi wejściowych, balkonowych oraz okien
- unikaniu afiszowania się (szczególnie przed obcymi) z posiadaniem gotówki czy cennych rzeczy
- zanotowaniu marek i typów wartościowych urządzeń, ich cech charakterystycznych oraz numerów fabrycznych
- wykupieniu ubezpieczenia
Gdy jesteśmy z dala od domu, bardziej narażony na kradzież jest także nasz samochód. Aby nie stracić auta trzeba pamiętać o:
- sprawdzeniu czy odpowiednio działa alarm i inne zamontowane w naszym samochodzie zabezpieczenia przed kradzieżą
- zostawianiu go na parkingu strzeżonym
- upewnieniu się przy opuszczaniu auta czy wszystkie okna są domknięte, klapa bagażnika zatrzaśnięta a alarm włączony
- zatrzymywaniu się tylko w miejscach oświetlonych, w pobliżu zabudowań
- nie pozostawianiu torebek, neseserów, plecaków i innych rzeczy wartościowych na widoku
- zabieraniu zawsze ze sobą dokumentów od samochodu oraz (w zależności od tego jaki mamy sprzęt) panelu przedniego od radioodtwarzacza
Choroby… nie tylko tropikalne
a) Zatrucia pokarmowe
To jedna z najczęstszych wakacyjnych dolegliwości – aby ich uniknąć trzeba uważać na sposób przechowywania żywności, którą potem jemy. Podstawą jest także zachowanie podstawowych zasad higieny. Powinniśmy także starać się nie jeść potraw w miejscach o „wątpliwej reputacji”. Gdy już przydarzą nam się problemy z żołądkiem warto pić dużo wody i mocnej herbaty
b) Kleszcze
Te niezwykle groźne dla zdrowia a nawet życia człowieka pajęczaki wstępują głównie w lasach oraz na łąkach. Są szczególnie groźne w maju, czerwcu, wrześniu oraz październiku. Co piąty kleszcz jest nosicielem boreliozy (choroba która może prowadzić do zmian skórnych, zapalenia stawów oraz zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych). Gdy zauważysz kleszcza na swojej skórze koniecznie jak najszybciej za pomocą pęsety z cienkimi końcami. Nie obracaj go ani nie stosuj do usunięcia go oleju, kremu czy masła! Jeśli w kilka dni po ukąszeniu zauważysz u siebie objawy takie jak: gorączka
c) Oparzenia słoneczne
Wielu z nas uwielbia spędzać godziny na słońcu - co jednak zrobić aby nie miało to bolesnych skutków dla naszej skóry? Przed wyjściem z domu w słoneczny dzień nakładaj zawsze wodoodporny krem z filtrem. Jeśli jednak nie uda nam się uniknąć poparzeń należy wziąć chłodny prysznic, który przyniesie nam ulgę. Warto położyć takżena podrażnione miejsca jogurt naturalny lub kwaśne mleko.
d) Choroby egzotyczne
W wielu tropikalnych miejscach mogą spotkać nas bardzo poważne i trudne do wyleczenia choroby. Dlatego planując wyjazd do dalekiego kraju warto rozważyć szczepienia zabezpieczające nas przed chorobami zakaźnymi typowymi dla wybranego przez siebie regionu.
Ryzykowne rozrywki i używki
To niebezpieczeństwa na które powinni zwracać szczególnie uwagę rodzice nastolatków…
a) W górach i nad wodą
W najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscach brak wyobraźni i podstawowej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i prawa może kosztować bardzo wiele – zdrowia i pieniędzy… Górskie tereny kuszą pięknymi widokami, ale dochodzi w nich do wielu korzystając z nich trzeba trzymać się wyznaczonych szlaków oraz przygotować się na nagłe zmiany pogody. Przed zerwaniem znalezionej przypadkowo rośliny trzeba dowiedzieć się czy nie jest ona pod ochroną a zanim rozpalimy ognisko – upewnijmy się, że nie chcemy tego zrobić w miejscu zakazanym.
Aby letnia kąpiel przynosiła tylko miłe wspomnienia, pamiętaj aby pływać tylko przy dobrej pogodzie (nie rób tego podczas burzy czy mgły), w miejscach do tego przeznaczonych pod okiem ratownika. Nie skacz do wody w miejscu od razu po posiłku bez wcześniejszego „ochlapania się” wodą a szczególnie w miejscach nieznanych oraz po spożyciu alkoholu.
b) Na imprezie
Letnie dyskoteki to niestety nie tylko miejsce doskonałej zabawy ale czasami także miejsce działania przestępców, którzy używają tzw. „pigułek gwałt” aby wykorzystać seksualnie wybraną przez siebie dziewczynę. Dlatego przebywając na imprezach na których podawany jest alkohol, warto pamiętać o tym, by:
- unikać samotnych wizyt w klubach lub w nieznanym towarzystwie
- nie przyjmować napojów od nieznanych osób
- nie pozostawiać spożywanego napoju bez opieki
- w przypadku nagłego pogorszenia samopoczucia unikać miejsc ustronnych czy ciemnych i poprosić o pomoc zaufaną osobę
Letnia aura skłania do zdobywania nowych, przygodnych doświadczeń erotycznych. W wakacyjnym uniesieniu zdarza się zapomnieć, że takie bliskie znajomości z nieznajomymi mogą skończyć się jedną z 20 bardzo nieprzyjemnych chorób wenerycznych, które możemy „złapać” nawet tylko przez pocałunek. Podczas letnich romansów warto pamiętać o prezerwatywach a w przypadku ich braku o wizycie u lekarza, który sprawdzi, czy nie jesteśmy zarażeni żadną z chorób przenoszonych droga płciową.
Wakacje to także czas w którym najczęściej młodzi ludzie rozpoczynają swoją przygodę z papierosami, alkoholem dopalaczami lub narkotykami. Szczególnie jeśli dziecko wypuszczamy dziecko na samodzielny wypoczynek warto z nim wcześniej porozmawiać o czyhających na nie używkach i ich zgubnym wpływie.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
89.65.*.* 2014.05.06 19:05
bardzo Fajne.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.