Wielkanocne przygotowania - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Wielkanocne przygotowania

Wielkanocne przygotowania

Autor zdjęcia/źródło: photl.com

Wielkanoc to święta chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Żeby się do tych wyjątkowych dni dobrze przygotować, musimy połączyć gotowanie i sprzątanie z pracą i, jeżeli mamy w domu dzieci, opieką nad podopiecznymi. Jak zabrać się za planowanie i organizowanie świąt wielkanocnych, aby rozpocząć je wypoczętym i gotowym do modlitwy i zadumy?

Święta Wielkanocne to okres Triduum Paschalnego – Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, które są czasem na wyciszenie i modlitwę. Niekiedy zorganizowanie świąt wymaga od nas wiele wysiłku, zarówno tego fizycznego, jak i psychicznego, i gdy nadchodzą święta, mamy już wszystkiego dosyć. Zamiast świętować, mamy ochotę położyć się, zamknąć oczy i w końcu odpocząć.

Świąteczne sprzątanie

Świąteczne sprzątanie bywa zgubne, gdy chcemy, aby wszystko było idealne, a zaczynamy kilka dni, albo dzień przed samymi świętami. Wówczas nawał obowiązków przyprawia o ból głowy, a ręce opadają, gdy widzimy, jak wiele rzeczy trzeba zrobić. Żeby pracy było mniej, rozpocznijmy sprzątanie tydzień przed świętami. Zacznijmy od większych rzeczy, takich jak mycie okien i pranie firanek. Można również posadzić rzeżuchę, która z pewnością odmieni każde wnętrze i będzie doskonałą dekoracją na świątecznym stole. Później będziemy mogli tylko przetrzeć kurz z szafek, ustawić drobne dekoracje – zajączki, kurczaczki, baranki i jajka.

Warto rozpocząć sprzątanie od jednego pomieszczenia na raz, a dopiero później zająć się kolejnym. Dzięki temu dzielimy sobie pracę na etapy i szybko widzimy upragnione efekty. Przestawiając meble we wszystkich pomieszczeniach, zdejmując firanki ze wszystkich okien i wyciągając wszystkie niepotrzebne rzeczy z całego mieszkania na raz, możemy bardzo szybko stracić zapał do pracy.

Na koniec pozostawmy kuchnię, z której będziemy korzystać najintensywniej tuż przed samymi świętami.

Stół wielkanocny

Obrusy i zastawę świąteczną warto przygotować kilka dni wcześniej, na przykład, w Wielki Czwartek. Skompletowane sztućce i naczynia sprawią, że w święta sięgniemy po nie bez strachu, że czegoś brakuje. Warto również zastanowić się nad dekoracjami stołu i przygotować niezbędne artykuły do ich zrobienia, jeżeli drzemie w nas nutka artysty. Jeżeli decydujemy się na gotowe ozdoby, również rozpocznijmy poszukiwania trochę wcześniej. Dzięki temu oszczędzimy czas na przeszukiwanie sklepowych półek.

Ciekawy obrus na wielkanocny stół:

Zobacz więcej inspiracji na wielkanocne dekoracje i nie tylko na >> www.51015kids.eu

Menu świąteczne

Po Niedzieli Palmowej warto poświęcić trochę czasu na menu świąteczne i listę zakupów. Trwałe rzeczy możemy kupić już tydzień wcześniej, a przed samymi świętami jedynie dokupić niezbędne składniki.  Mięsa można zamarynować dzień wcześniej. Dzięki temu będą miały lepszy smak, a zaoszczędzony czas, w dniu następnym, poświęcimy na coś innego.

W Wielki Piątek można rozpocząć pieczenie ciast – babka, mazurek, sernik, oraz przygotować świąteczny koszyczek wielkanocny. W Wielką Sobotę warto wstać znacznie wcześniej i dokonać ostatnich zakupów. Dzięki temu unikniemy korków i dużych kolejek. Po powrocie pozostanie dokończenie dekoracji wnętrz, przygotowanie żurku lub białego barszczu, świeżych sałatek i przystawek. Wieczorem możemy również nakryć do świątecznego stołu.

Zabiegane święta

Mając świąteczny plan, wpadając w szał zakupów, odhaczając po kolei każdą pozycję, pamiętajmy o duchu świąt i o najbliższych, bez których święta nie mają tej niesamowitej atmosfery. Wciągnijmy dzieci w dekorowanie pisanek, nie odtrącajmy rodziny, gdy chce pomóc w sprzątaniu lub gotowaniu. Przygotujmy się do tych świąt razem, z uśmiechem i spokojem ducha. Znajdźmy również chwilę, aby opowiedzieć najmłodszym o tradycji świąt Wielkanocnych.

Strzałka w prawo

Sonda

Grafika sondy

Kiedy zaczynasz przygotowania do Wielkanocy?

dwa tygodnie przed lub wcześniej
20.7%
około tygodnia przed
51.7%
w Wielki Czwartek, a nawet w Wielki Piątek
27.6%