Lubicie Walentynki, ale spędzacie wieczór kameralnie, w domu? Sami przygotowujecie cos pysznego do jedzenia, a pożniej lubicie obejrzeć dobrze sobie znany film o miłosci? Może nawet komedię romantyczna? Mamy dla Was, kilka, wybranych zupełnie subiektywnie, filmów o miłosci, raczej z dobrym zakończeniem. Ten dzień nie jest po to żeby przezywać trudne i skomplikowane historie, dosyć mamy takich na co dzień. Tak więc po kolacji we dwoje – dzieci radzimy oddać „na przechowanie” lub poczekać aż pójdą spać i spędzić wieczór we dwoje przy wspanialej uczcie nie tylko dla ciała ale i dla ducha. Kolejność filmów zupełnie przypadkowa...
Zupełnie jak miłość (A Lot Like Love), 2005
Oliver (Ashton Kutcher) poznaje Emily (Amanda Peet) podczas lotu samolotem z Los Angeles do Nowego Jorku. Przez następne siedem lat ich drogi wielokrotnie się krzyżują. Krytycy określają film jako „dla optymistów” - historia zaczyna się na pokładzie samolotu podczas lotu krajowego, a czym się zaczyna, pewnie się domyślacie... Chłopak właśnie skończył liceum i jeszcze nie wie co chce robić w życiu, ona właśnie zerwała z chłopakiem... Film i do śmiechu i do płaczu, mimo że nie jest to nowość, dobry do obejrzenia we dwoje po lub przed kolacją walentynkową.
Romeo i Julia (Romeo & Juliet), 1996
Kolejna adaptacja dramatu Williama Shakespeare'a, tym razem umiejscowiona we współczesnej Weronie. Historia nawet po 400 latach jest świeza i aktualna. Tym razem akcja rozpoczyna się na stacji benzynowej, gdzie dochodzi do strzelaniny między zwalczającymi się gangami, związanymi z dwiema najważniejszymi rodzinami w mieście (Verona Beach na Florydzie): Kapuletów i Montekich. W roli Romea Leonardo DiCaprio, w postać Julii wcieliła się Claire Danes. Ciekawe w filmie jest to, że dialogi są identyczne jak w książce. Początkowo wydaje się to trochę dziwne na tle współczesnego otoczenia, jednak szybko się przyzwyczajamy. Film nie należy do najnowszych ale wszedł już do kanonu walentynkowej klasyki.
Czytaj też: TOP 5 erotycznych filmów na Walentynki
Wiek Adaline (The Age of Adaline), 2015
Historia miłości innej niż wszystkie. Młoda kobieta Adaline ( Balke Lively),urodzona na początku XX wieku, w wyniku przeżytego wypadku przestaje się starzec. W miarę rozwoju znajomości z poznanym młodym mężczyzną (Ellis Jones) postanawia wyjawić mu swój sekret. Jednak pojawia się William (Harrison Ford), poznany w młodości... Niesamowita podróż przez życie zakochanej kobiety, która obserwuje jak starzeją się jej najbliżsi... Trzeba zobaczyć!
Holiday (The Holiday), 2006
Pozycja obowiązkowa, nie tylko na Boże Narodzenie, ale właśnie teraz - bo to miłość jest na planie pierwszym. Jak to często bywa zawód miłosny staje się powodem ucieczki, choć na chwilę, od dotychczasowego życia. Tak jest tez w przypadku dwóch głównych bohaterek Amandy (Cameron Diaz) i Iris (Kate Winslet). Dołączają do nich atrakcyjny Jude Law i Jack Black. Historia kobiet, które nie wiedziały o swoim istnieniu – dzieli je wszystko, łącznie z odległością, ale łączy jeszcze więcej... Jeśli nie oglądaliście tego filmu w święta, śmiało zróbcie to teraz :)
Czas na miłość (About Time)), 2013
Komedia romantyczna w reżyserii Richarda Curtisa (Nottingh Hill, To właśnie miłość) rzeczywiście spełnia warunki kina tego gatunku. Tim (Domhnall Gleeson) – nie zbyt urodziwy i nieporadny jak na swój wiek, w 21 urodziny dowiaduje się, że mężczyźni w jego rodzinie mają zdolność przenoszenia się w czasie. Poznaje piękną Mery (Rachel McAdams), zakochuje się, ale coś idzie nie po jego myśli. Wykorzystuje więc swoje niezwykłe zdolności z sukcesami, jednak zdaje sobie sprawę, że w ten sposób nie zbawi ani siebie ani świata. Film bardzo optymistyczny, bezpretensjonalny świetny na walentynkowy wieczór we dwoje, w domu.
Cztery wesela i pogrzeb (Four Weddings and a Funeral), 1994
Ten film to już absolutna klasyka gatunku. Wszyscy go znamy i ciągle chętnie oglądamy. Krótkie streszczenie, to tylko formalność. Charles (Hugh Grant) często jest zapraszany na śluby przyjaciół, bywa świadkiem, sam jednak jest zaprzysięgłym kawalerem. Do czasu.... aż na jednym z wesel poznaje piękną i intrygującą amerykankę Carrie (Andy MacDowell). Splot różnych i nieoczekiwanych zdarzeń i plejada osobowości w drugoplanowych rolach czynią ten film zawsze świeżym i poprawiającym humor. Z perspektywy czasu zauważamy, że Hugh Grant stworzył wzorzec mężczyzny, delikatnego, nieco zagubionego, romantycznego, który pojawia się w komediach romantycznych do dzisiaj.
Pamiętnik (The Notebook), 2004
Zdania na temat tego filmu są podzielone. Jedni mówią, że ckliwy i banalny, inni, że świetny, wielowarstwowy romans poruszający zawsze aktualne nierówności społeczne. Akcja toczy się dwutorowo. Mężczyzna czyta, w ramach terapii przywracającej pamięć, chorej na Alzheimera, kobiecie książkę – historię miłości Noah (Ryan Gosling) i Allie (Rachal McAdams). Przenosimy się więc z bohaterami 40 lat wstecz, obserwując uczucie, które musi pokonać wiele przewiewności. Może i trochę banalna historia, ale na Walentynki idealna.
Casablanca (Casablanca), 1942
Historia o miłości niemożliwej do spełnienia. Bohaterowie, których kiedyś łączyła wielka miłość, spotykają się podczas II wojny. Teraz ich uczucie musi zostać ukryte. Rick (Humphrey Bogart) i Ilsa (Ingrid Berglman) tworzą niezapomnianą parę kochanków. Po filmie, do kanonów mody trafił beżowy trencz i powiedzenie „Zagraj to jeszcze raz, Sam”... Uwaga, dla młodszego pokolenia akcja filmu rozgrywa się zbyt powoli i zdarzają się... drzemki ;)
Wirujący seks (Dirty Dancing), 1987
Kolejna kultowa para bohaterów, która na zawsze pozostanie w kanonie kina romantycznego. Historia miłości Baby (Jennifer Grey) i John'ego (Patrick Swayze). Klasyczne trudności w miłości bohaterów pochodzących z różnych klas społecznych, kończąca się happy endem. Historia doczekała się remaku w postaci 3 odcinkowego serialu, umieszczonego współcześnie. Największą zaletą filmu jest niewątpliwie ścieżka dźwiękowa.
To właśnie miłość (Love Actually), 2003
10 przeplatających się historii miłosnych. Kolejna propozycja Richarda Curtisa, trochę do śmiechu i trochę do płaczu, gwarantuje przyjemnie spędzony czas. Co-prawda akcja rozgrywa się przed świętami, jednak temat jest bardzo uniwersalny i znakomity na Walentynki. Do tego gwiazdorska obsada: Hugh grant, Liam Neeson, Emma Thompson, Colin Firth, Keira Knightley oraz świetna ścieżka dźwiękowa. Mimo, ze fabuła może wydawać się nieco banalna, dobrze obserwuje się przemiany niektórych bohaterów.
To oczywiście tylko kilka subiektywnie wybranych filmów, świetnie nadających na walentynkowy wieczór we dwoje, w domu. Jest jeszcze kilka niezawodnych propozycji: Pretty woman – współczesna historia Kopciuszka, w której jednak na większą uwagę zasługuje przemiana bohatera niż bohaterki, Mamma Mia – muzyczna bajka o miłości na kanwie piosenek Abby, perypetie Bridget Jones czy niezawodne Notting Hill. Zwolennicy klasyki mogą sięgnąć po Dumę i Uprzedzenie, Dzikość serca czy polską Planetę singli. Zwróciliście uwagę w ilu z tych filmów pojawia się Hugh Grant???
A jakie są Wasze ulubione filmy lub seriale, które możecie polecić na Dzień Zakochanych?