Zabawki sensoryczne dla niemowlaka – jak je wybierać? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zabawki sensoryczne dla niemowlaka – jak je wybierać?

Zabawki sensoryczne dla niemowlaka – jak je wybierać?

Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa Freepik

Maluszek przez pierwsze miesiące życia poznaje świat głównie za pomocą bodźców sensorycznych. Dlatego zabawki, które dla niego wybieramy powinny wzmacniać jego dobry rozwój.

Małe dzieci rozwijają się każdego dnia, a zabawki, kontakt przez dotyk, dźwięk, smak, wpływają na tworzenie nowych połączeń w mózgu. Dlatego wybierając zabawki sensoryczne dla niemowlaka powinniśmy zwrócić uwagę, aby po pierwsze były one bezpieczne, po drugie dostosowane do możliwości dziecka.

Jak wybrać zabawkę sensoryczną dla niemowlaka?

Sam twórcasensomotorycznej teorii rozwoju - Jean Piaget – twierdził, że dzieci do mniej więcej drugiego roku życia, są stymulowane głównie przez sensoryczne i motoryczne środki uczenia się i rozumienia środowiska. Zabawki sensoryczne dla niemowlaka należy dostosować do jego umiejętności i potrzeb. Dlatego w pierwszym roku życia sprawdzą się maty sensoryczne aktywnościowe, zawieszki do wózka lub przy łóżku. Dziecko bawiąc się zabawkami sensorycznymi używa i kształtuje zmysł dotyku (kształt, faktura, ciężkość), słuch (szelesty, naturalne dźwięki), smak (konsystencja pożywienia, kawałki, tekstura) i wzrok (kolory, wzory).

Zabawka sensoryczna dla niemowlaka powinna wspierać jego rozwój, bo na przykład czteromiesięczny maluch, który ma fazę oralną, wkłada wszystko do buzi – w ten sposób testując i poznając świat. Biorąc zabawki do buzi maluch je oblizuje i ssie, uczy się rozpoznawać twardość, wielkość, temperaturę, fakturę, czasem już smak. Czteromiesięczne dziecko coraz bardziej interesuje się też otoczeniem. Lubi „przeglądać się” w lustrze, chociaż nie wie, że widzi tam swoje odbicie. Wybiera kolorowe zabawki i orientuje się, że jeśli wyciągnie rączkę, to czasem uda mu się zdobyć zabawkę. Na tym etapie życia sprawdzą się wszelkie zabawki sensoryczne, które będzie można bezpiecznie wkładać do ust i testować, a także kolorowe, wiszące nad dzieckiem – do których będzie ono wyciągało rączki.

Natomiast 6-miesięczne dziecko nadal wkłada wszystko do buzi, ale już chętnie też wodzi wzrokiem za ciekawiącymi je zabawkami i przedmiotami. Pomagając mu w tym, kształtujemy koordynację wzrokowo-ruchową. Sprawdzi się tutaj przesuwanie przedmiotów w zasięgu wzroku dziecka, przybliżanie i odsuwanie. Następnie taką kolorową zabawkę sensoryczną, która dodatkowo szeleści, ma różne faktury, a przy tym jest bezpieczna do pogryzienia – możesz dać dziecku do rączki. Jeśli położysz ją przed dzieckiem – będzie chętnie sięgało po nią samodzielnie.

Roczne dziecko uwielbia naśladować dźwięki - naśladuje zwierzęta, pojazdy i ludzi. Maluch jest zainteresowany otoczeniem – wszystkiego, co zobaczy, chce dotknąć - w ten sposób rozwija zmysł dotyku. Ciekawią go także kolory i obrazki. Świetną zabawką będą teraz puzzle, książki z dźwiękami i różnymi fakturami. Taki maluch chętnie też będzie doświadczał sensorycznie np. zabawy w piasku, w mące, kaszą, czy chlapania wodą

CZYTAJ TEŻ >> Jak pomóc dziecku w nauce?