Zabawy z rocznym dzieckiem – jak wspierać rozwój malucha? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zabawy z rocznym dzieckiem – jak wspierać rozwój malucha?

Zabawy z rocznym dzieckiem – jak wspierać rozwój malucha?

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Freepik

Pierwszy rok życia dziecka to kluczowy etap w wielu kwestiach. Dlatego zabawy z rocznym dzieckiem powinny wspierać prawidłowy rozwój malucha.

Roczne dziecko staje się bardziej niezależne i ciekawe świata, a jego zdolności motoryczne, poznawcze i emocjonalne niezwykle szybko się rozwijają. Zabawki, aktywności i zabawy, które wybierzemy dla rocznego dziecka, mogą wspierać te zmiany oraz pomagać w rozwijaniu ważnych umiejętności. Dlatego warto wybierać takie aktywności, które angażują różne zmysły, rozwijają motorykę oraz pomagają maluchowi w poznawaniu świata. Jakie zabawy wybrać dla rocznego dziecka, aby wspierać jego rozwój i jednocześnie czerpać radość z wspólnie spędzanego czasu? Mamy kilka pomysłów.

Jakie zabawy z rocznym dzieckiem?

Dwunastomiesięczne niemowlę niezwykle szybko się rozwija, prezentując co chwilę nową umiejętność, którą właśnie przyswoiło. Dlatego zabawy z rocznym dzieckiem powinny wpierać jego dobry rozwój, a także sprawiać mnóstwo radości i przyjemności. Jednakże zawsze zabawy z rocznym dzieckiem powinny być dostosowane do tego, jak maluch się rozwija.

Motoryka duża – roczne dziecko zazwyczaj zaczyna stawiać pierwsze kroki lub już pewnie chodzi. Maluch uwielbia też wspinaczki, ciągnięcie zabawek na sznurku.

Motoryka mała – roczne dziecko potrafi chwytać drobne przedmioty, przekładać je z ręki do ręki oraz budować prostewieże z kilku klocków.

Rozwój mowy - choć maluch używa prostych słów, jak „mama”, „tata” czy „pa”, intensywnie rozwija rozumienie języka.

Zmysły i ciekawość świata – roczniaki uwielbiają poznawać otoczenie, dotykać, smakować, oglądać różne przedmioty i odkrywać nowe dźwięki.

Zabawy wspierające rozwój rocznego dziecka

W zabawach z rocznym dzieckiem ważne jest, by były one dopasowane do jego możliwości i jednocześnie angażowały różne obszary rozwoju. W co możesz się bawić z rocznym dzieckiem?

  • Zabawy ruchowe z rocznym dzieckiem

Roczne dzieci są pełne energii, dlatego warto zachęcać je do zabaw, które rozwijają motorykę dużą. Możesz stworzyć w domu prosty tor przeszkód z poduszek, koców i krzeseł, przez który maluch będzie mógł się wspinać, czołgać i przeciskać. Również rzucanie i turlanie piłki to świetny sposób na rozwijanie koordynacji ruchowej.

  • Zabawy na dworze z rocznym dzieckiem

Wspólne bieganie, gonitwy, czy spacerowanie to doskonałe aktywności, które pomogą maluchowi zyskać pewność w poruszaniu się. Pod Twoim nadzorem możecie również bawić się na placach zabaw przeznaczonych dla małych dzieci.

  • Zabawy manipulacyjne i sensoryczne dla rocznego dziecka

Roczne dzieci intensywnie rozwijają motorykę małą, dlatego warto dać im możliwość pracy z przedmiotami, które mogą manipulować. Dobrze sprawdzą się wszelkie sortery, czyli zabawki, w których dziecko dopasowuje kształty do odpowiednich otworów, rozwijają umiejętności manualne i logiczne myślenie. Układanie z klocków to nie tylko zabawa, ale też ćwiczenie precyzyjnych ruchów rączek i koncentracji. Również wrzucanie i wyjmowanie przedmiotów z pudełek pomaga maluchowi w rozwijaniu koordynacji ręka-oko.

Roczne dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami, dlatego zabawy sensoryczneto świetny sposób na rozwój. Daj maluchowi (pod Twoim nadzorem) misę, wypełnioną ryżem lub kaszą i pozwól dziecku przekładać ziarenka, dotykać ich i przesypywać. To świetna zabawa, która rozwija zmysł dotyku. Dobrze na rozwój sensoryczny będzie działać także na przykład malowanie placami, czy dotykanie różnych faktur itp.

  •  Zabawy muzyczne z rocznym dzieckiem

Dzieci w wieku 12 miesięcy uwielbiają dźwięki, a zabawy z muzyką mogą wspierać rozwój mowy i słuchu. Włącz maluchowi jego ulubioną muzykę i tańcz z dzieckiem, co nie tylko jest świetną zabawą, ale też pomaga w rozwijaniu poczucia rytmu. Pozwól również na samodzielne tworzenie muzyki – za pomocą grzechotek, bębenków itp.

Pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, a najważniejsze, aby zabawa była dla dziecka radosna i dostosowana do jego potrzeb.

CZYTAJ TEŻ
>> Jak ubrac dziecko wczesną jesienią, aby nie przegrzewać?

>>5 kreatywnych sposobów na zabawę z dzieckiem w domu

>>Zabawki sensoryczne dla dzieci — kiedy warto je stosować?