Zaburzeniami snu określamy wszelkie nieprawidłowości, które dotyczą naszej długości snu oraz jego jakości. Do najczęściej diagnozowanych zaliczamy: bezsenność, bezdech senny i narkolepsję.
Jakie wyróżniamy zaburzenia snu?
Bezsenność – polega na utrzymującym się przez dłuższy czas problem z zasypianiem, wybudzaniem się w nocy, a także brak możliwości powtórnego zaśnięcia. Skutkami bezsenności jest nasze złe samopoczucie w ciągu dnia: uczucie niewyspania i senność w ciągu dnia.
Bezdech senny – nazywany również zespołem bezdechu śródsennego. Polega na ustaniu wentylacji naszych płuc podczas snu przez okres dłuższy niż 10 sekund spłyceniu lub spłyceniu oddechu poniżej 50%. Najczęstszym objawem bezdechu jest:
- Chrapanie
- Wielokrotne wybudzanie się w ciągu nocy, co powoduje następnego dnia uczucie niewyspania, a nawet zmęczenia
Hipersomnia – to inaczej nadmierna senność w ciągu dnia, niezależnie od miejsca i pory.
Jakie mogą wynikać skutki wynikające z zaburzenia snu?
Jak wynika z badań, każdy z nas potrzebuje około 7 godzin i 30 min. snu. Szacuje się, że od 30 do 35% osób na świecie ma problemy z zaburzeniami snu, a 9-11% cierpi na chroniczną bezsenność. Już jedna nieprzespana noc obniża sprawność psychofizyczną. Jakie grożą nam negatywne skutki dłuższego okresu zaburzenia snu:
- Spadek samopoczucia i zmiany nastroju;
- Zmęczenie, brak pokrzepienia i wypoczynku odczuwanego w ciągu dnia;
- Senność, spowolnienie reakcji;
- Osłabienie zdolności poznawczych;
- Spadek koncentracji uwagi i motywacji;
- Większą ilość błędów w pracy;
- Wzrost wypadków komunikacyjnych, np. na skutek zaśnięcia za kierownicą;
- Rozdrażnienie, irytację, gniew, wybuchy złości, huśtawkę emocjonalną;
- Komplikacje zdrowotne;
- Spadek odporności na stres i obniżoną tolerancję na frustrację;
- Destabilizację funkcjonowania układu immunologicznego, większą podatność na infekcje;
- Ryzyko wystąpienia depresji lub innej choroby afektywnej;
- Podatność na choroby układu krążenia (np. nadciśnienie) oraz układu trawiennego
Zaburzenia snu wynikają nie tylko ze względu na przyczyny somatyczne czy psychiczne, ale również przez czynniki środowiskowe, które zakłócają nasz sen. Wśród nich pierwsze miejsce zajmuje hałas. W przypadku, gdy nasze zaburzenia snu wymagają dokładniejszej diagnozy oraz leczenia – warto udać się na konsultacje do lekarza psychiatry lub neurologa by zasięgnąć pomocy.
Obserwujmy swój organizm i zwracajmy uwagę na pojawiające się, jakiekolwiek zaburzenia snu, które z czasem mogą uprzykrzyć nam życie. Sen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.
Dzięki niemu nasz organizm ma czas na zregenerowanie sił i innych ważnych funkcji. Dlatego nie bagatelizujmy problemów ze snem, a także poczucia permanentnego zmęczenia, gdyż nasze niewyspanie może w znaczny sposób obniżyć poczucie zadowolenia z życia.